Czytasz: Wyścig na nieudane przetargi

Wyścig na nieudane przetargi

Rosnący konkurenci w ostatnich miesiącach nie mają szczęścia. “Podium” z Gliwic i “Kocioł czarownic” w Chorzowie są już na ostatniej prostej, ale problemem są przetargi.

Oddalone od siebie o około 30 kilometrów. Mają być nowoczesne, zapewniać zróżnicowaną rozrywkę na najwyższym poziomie i ...no właśnie, mają być. Hala Gliwice, wcześniej nazywana Halą Podium (od tej nazwy urzędnicy uciekli, żeby “zrobić miejsce” dla ewentualnego sponsora tytularnego) i Stadion Śląski, który jak mówił podczas październikowej wizyty prezes PZPN jest także stadionem narodowym, powstają mówiąc potocznie “w bólach”. Problemy natury technicznej, formalnej skończyły się przesuwaniem terminu oddania tych obiektów. W przypadku chorzowskiego stadionu pechowe było zadaszenie (winne krokodyle!), a w Gliwicach poszło o kasę, a w zasadzie brak wsparcia z zewnątrz, więc miasto postanowiło samo finansować obiekt na kilkanaście tysięcy krzesełek.

Gliwicka hala bez gospodarza, znowu

Planowo inwestycja przy ul. Akademickiej miała się zakończyć w połowie 2015 roku. Drugi z kolei przetarg ogłoszony w sierpniu 2016 został zakończony bez rozstrzygnięcia. Zainteresowane były trzy podmioty - GIG Sp., Wizja Multimedia oraz Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości. Ta ostatnia firma zarządza katowickim Spodkiem. Wygrany miałby zarządzać Halą Gliwice przez 10 lat.


- Nikt nie złożył oferty - dowiadujemy się u źródła czyli menadżera projektu, który z ramienia Gliwic prowadzi miejskie wodociągi, czyli Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Co dalej? Na tak sformułowane pytanie nie uzyskujemy odpowiedzi, ponieważ nikt jej nie zna. O dalszym postępowaniu dopiero zadecyduje Zarząd.

Na razie okazało się, że Hala będzie droższa o co najmniej 5 mln złotych. Zamiast zakontraktowanych 320 mln dla wykonawcy generalnego, firmy Mirbud, PWiK zapłaci 325 mln złotych. Wykonawca ma zejść z placu budowy 30 czerwca. O otwarciu też nikt nie mówi, bo organizacja imprezy inaugurującej leżała po stronie operatora.


Jeśli nie Rammstein to kto?

W czerwcu mają się zakończyć prace na innej ważnej inwestycji - Stadionie Śląskim. Teraz trwa między innymi montaż kilkudziesięciu tysięcy krzesełek. W połowie czerwca ma się zakończyć budowa, później odbędą się odbiory. Z kolei za otwarcie Stadionu Śląskiego odpowiada Urząd Marszałkowski - na dniach dowiemy się kto jesienią “otworzy” nowy rozdział obiektu przy ul. Katowickiej 10 w Chorzowie.

Jednak, o ile do września pozostało kilka miesięcy, to bliższa data, bardzo ważna to 16 lutego.

ZOBACZ MATERIAŁ VIDEO Z BUDOWY STADIONU ŚLĄSKIEGO!

Dlaczego nikt nie chce prowadzić hotelu?

Wśród wstępnych wymogów stawianych potencjalnemu operatorowi hotelu w sąsiedztwie Stadionu Śląskiego, musiał się on wykazać organizacją przynajmniej 10 imprez z udziałem co najmniej 500 osób na każdej z nich. Restauracja miałaby działać przez cały tydzień w godzinach od 7:00 do 22:00, a hotel - całodobowo. Po stronie dzierżawcy leżałoby wykonanie prac remontowych obiektu i jego wyposażenia ze środków własnych. Prace powinny się zakończyć nie później niż do 1 września. Wystrój, aranżacja hotelu ma nawiązywać do sportowego charakteru całego obiektu, tj. współgrać ze Stadionem Śląskim i tworzyć z nim spójną całość. Wnętrza hotelu powinny być eleganckie i utrzymane w nowoczesnym stylu łącząc minimalizm z awangardowym charakterem. Część pokoi wraz z wyposażeniem powinna być dostosowana dla potrzeb sportowców.

Pierwszy przetarg ogłoszony pod koniec ubiegłego roku przez spółkę Stadion Śląski został unieważniony 25 stycznia 2017 roku. Chętnych na zostanie dzierżawcą budynku hotelowego, stanowiącego część Stadionu Śląskiego wraz z obsługą cateringową strefy VIP oraz Centrum Konferencyjnego oficjalnie zabrakło, żaden z 4 podmiotów, z którymi był prowadzony tzw. “dialog techniczny” ostatecznie nie złożył oferty.  Zainteresowanym nie odpowiadała długość dzierżawy na 10 lat i brak wyłączności zapewniania cateringu dla VIP-ów.

- Po akceptacji Zarządu zostały wprowadzone zmiany, wydłużono czas dzierżawy hotelu do lat 15, wprowadzono wyłączność na catering - poinformowała portal Silesion.pl Katarzyna Kuna, specjalista ds. zamówień publicznych w spółce Stadion Śląski.  - Do 16 lutego czekamy na zgłoszenia od zainteresowanych podmiotów zawierające odstępstwa od regulaminu, koncepcje aranżacji hotelu, szacunkowe nakłady poniesione przez dzierżawcę, aby hotel miał trzygwiazdkowy standard, swój model biznesowy.

Jest to o tyle istotny przetarg, ponieważ hotel pełni w całej inwestycji strategiczną funkcję. Będzie on główną bramą wejściową dla wybranych, wyjątkowych gości - sportowców i VIP-ów. Do zagospodarowania jest ponad 3,56 tysięcy m2.

Czytaj więcej