Czytasz: Wyrypa Beskidzka, czyli wyprawa dla twardzieli. Ruszają zapisy!

Wyrypa Beskidzka, czyli wyprawa dla twardzieli. Ruszają zapisy!

To nie jest łatwe zadanie. Trudno sobie z nim poradzić, nawet tym najbardziej wysportowanym!

Pokonanie tych tras to nie lada wyzwanie. Do wyboru są trzy dystane: 50 km, 100 km i 150 km. Każdy z nich prowadzi malowniczą trasą w Beskidach. Trudność polega jednak na tym, że wędrujemy... nocą!

Zapisy na ten pieszy maraton ruszą już w najbliższy poniedziałek, 9 lipca. 

Wyrypa Beskidzka to niełatwe zadanie, nawet dla tych dla których górskie wędrówki to chleb powszedni. Każda z tras jest trudna i do każdej konieczne jest specjalne przygotowanie. W poprzedniej edycji Wyrypy udział wzieło 152 uczestników, a najdłuższy dystans 150 km pokonały tylko dwie osoby (nieprzekraczając czasu - jedna). Ten górski maraton to wyczyn nawet dla wysportowanych.

Wyrypa Beskidzka odbędzie się od 27 do 30 lipca w Beskidzie Żywieckim.

Tak wyglądają tegoroczne trasy Wyrypy Beskidzkiej 2018:

TRASA NA 50 km (49,4 km, 2770 m podejścia, 2500 metrów w dół, limit czasu 24h)

Zaczyna się w Rajczy i niebieskim szlakiem prowadzi w kierunku polany Cukiernica, dalej północnymi stokami Boraczego Wierchu, gdzie mija schronisko na Hali Lipowskej oraz schronisko na Rysiance, przez Romankę i Kotarnicę schodząc do Sopotni Wielkiej. Następnie Korbielów i kierunek Kamienna. Tutaj zaczyna się najtrudniejsze podejście całej Wyrypy - do schroniska na Hali Miziowej i dalej na Pilsko. Pilsko jest najwyższym punktem tegorocznej Wyrypy, niezależnie od trasy. Dalej głównym grzbietem Beskidu Żywieckiego powrót w kierunku Rysianki, przy wschodzie słońca zmierza się na Redykalny Wierch do Chaty na Zagroniu.

TRASA NA 100 KM (105 km, 5700 m podejścia, 5450 m zejścia, limit czasu 48h)

Do Trzech Kopców idzie razem z trasą 50 km, gdzie odbija na południe, przechodzi do bacówki PTTK na Krawcowym Wierchu i dalej pasmem granicznym prowadzi do przełęczy Przysłop, na żółty szlak do bacówki PTTK na Rycerzowej. Później tą samą Rycerzową Wielką prowadzi dalej do schroniska na Wielkiej Raczy, gdzie schodzi żółtym szlakiem do Rycerki Górnej Kolonii i do schroniska PTTK na Przełęczy Przegibek. Dalej schodzi do doliny Rycerki i wychodzi na Mładą Horę, a potem dolinę Danielki. Stąd już tylko 8 km do mety, a po drodze: Kotarz, Muńców, Ujsoły i w końcu Chata na Zagroniu.

TRASA 150 km (152 km, 7300 m podejścia, 7000 m zejścia, limit czasu 60h)

Do Wielkiej Raczy prowadzi razem z trasą 100 km. Dalej odbija na czerwony szlak, którym schodzi do Przełęczy Zwardońskiej. Dalej niebieskim szlakiem na Wierch Czadeczka, Przysłop pod Baranią Górą i na samą Baranią Górę. Tutaj schodzi ze szlaku niebieskiego i zaczyna długie zejście do Wegierskiej Górki przez Magurkę Radziechowską. Potem kawałek asfaltem do Żabnicy i przez Stację Turystyczną Słowianka wraca na Przełęcz Pawulsią i Schronisko Górskie PTTK Na Rysiance. Finisz przez Redykalny Wierch do Chaty na Zagroniu.

Organizatorzy zapewniają, że tegoroczne trasy na 50 i 100 km są nieco łatwiejsze niż w zeszłym roku.

Zapraszają do zapisow już w poniedziałek 9 lipca od godziny 18. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj: WYRYPA BESKIDZKA 2018.

Czytaj więcej