Czytasz: Himalaista z Gliwic pomoże w dokonaniu niemożliwego?

Himalaista z Gliwic pomoże w dokonaniu niemożliwego?

Skialpinista Andrzej Bargiel chce zjechać na nartach z K2, czyli najniebezpieczniejszego ośmiotysięcznika na świecie. W osiągnięciu celu pomaga mu m.in. Janusz Gołąb - himalaista z Gliwic.

Trwa “K2 Ski Challange”. W ramach wyprawy Andrzej Bargiel, trzykrotny mistrz Polski w skialpiniźmie, postanowił jako pierwszy człowiek na świecie zjechać ze szczytu ośmiotysięcznika K2 i tym samym dokonać niemożliwego. W osiągnięciu tego ekstremalnego czynu pomagają mu alpiniści z Polskiego Himalaizmu Zimowego - Jakub Poburka oraz Janusz Gołąb.

Zobacz zdjęcia z K2 Ski Challange:

ZADANIE SPECJALNE GLIWICKIEGO HIMALAISTY

Janusz Gołąb wspina się od 1986 roku. Jako pierwszy na świecie zdobył zimą ośmiotysięcznik Gaszerbrum I. Dwa lata temu z rąk byłego prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za “zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie”.

Himalaista z Gliwic z ramienia Polskiego Himalaizmu Zimowego asekuruje Andrzeja Bargiela w wejściu na szczyt K2. Jednak to nie jedyny cel Janusza Gołąba. Jak napisał na swoim facebooku, oprócz pomocy skialpiniście, himalaista chciał w szczególny sposób uczcić śmierć Wojciecha Wróża, który w 1986 roku wszedł na wierzchołek K2 bez tlenu i spadł podczas zejścia ze szczytu.

- Mamy szczególne zadanie do wykonania. Mamy z sobą tablice pamiątkowa Wojciecha Wróżą. Przeszłości nie można zmienić, ale można kreować przyszłość tak, aby stanowiła piękną pamiątkę tego, co się kiedyś tam na stokach K2, wydarzyło. Wreszcie Wojtek będzie miał swoją tablice na Kopcu Gilkeya - napisał na swoim facebooku Janusz Gołąb.

źródło: facebook.com / Janusz Gołąb

Gołąbowi udało się wykonać zadanie. Tablica została zamieszczona na Kopcu Gilkey’a 23 lipca br.

ZJAZD Z K2 NA DNIACH

Andrzej Bargiel planuje stanąć na szczycie 27 lipca. Dziś miał się rozpocząć atak szczytowy, jednak nie wiadomo, czy pojawiło się okno pogodowe umożliwiające wejście. Jak informuje zespół prasowy Bargiela, skialpinista powinien zdobyć szczyt maksymalnie do 7 sierpnia.

Czytaj więcej