Czytasz: Kołem po Kato. Więcej rowerów i stacji!

Kołem po Kato. Więcej rowerów i stacji!

“Niech to będzie pierwszy krok w budowaniu roweru metropolitalnego” - powiedział prezydent Krupa. Ten sam operator obsłuży cyklistów w Gliwicach, Katowicach, wkrótce w Pszczynie, Tychach, a za rok w Sosnowcu.

I ruszyli! Rowerzyści mogą od dziś korzystać z wypożyczalni w stolicy województwa. Na katowiczan, ale i mieszkańców regionu, czeka aż 30 stacji i ponad 240 rowerów. To prawie trzykrotnie więcej niż w poprzednim sezonie. W 2015 roku funkcjonowały trzy testowe wypożyczalnie, a w zeszłym roku było ich już 11 – w tym jedna sponsorska.

Nowe stacje powstały m.in. w dzielnicach śródmiejskich i w południowych rejonach miasta – na Ligocie i w Piotrowicach. Zamiast dotychczasowych 10, w skład systemu wejdzie 20 stacji, a zamiast 80 rowerów, będzie ich 160 - a to tylko część systemu zarządzana przez miasto Katowice. W tym roku aż 10 wypożyczalni rowerów to tzw. stacje sponsorskie.

- Mamy najwięcej w regionie rowerów do wypożyczania. Jesteśmy prekursorem w tym temacie. Z biegiem lat będziemy ten system dopracowywać. Gliwice już mają rower miejski, Tychy lada chwila będą mieć, za rok dołączy do nas, ku naszej uciesze, Sosnowiec. Być może uda się z roweru miejskiego zrobić rower metropolitalny - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowe stacje rowerowe w Katowicach

W rozbudowie systemu wzięli również udział prywatni sponsorzy, którzy dodatkowo sfinansowali 84 rowery i 10 stacji. Wszystkie one tworzą system City By Bike dostępny codziennie przez całą dobę aż do połowy października. Nowe stacje pojawiły się między innymi w bliskim sąsiedztwie centrów handlowych - Silesia City Center, Trzy Stawy, na Osiedlu Franciszkańskim w Ligocie, i przy Politechnice Śląskiej.

- To symboliczna zmiana, ale i lokalizacja. Stacja rowerowa przy Politechnice Śląskiej jest zlokalizowana w sąsiedztwie Wydziału Transportu. To tutaj studiują przyszli inżynierowie, którzy w przyszłości będą projektować nasze miasta - mówił prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. - To dobra informacja także dla przyrody - obniżenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery i rekreacja.

Mieszkańcy Katowic zdecydowali sami o lokalizacji stacji rowerowych

W 2016 roku rowery wypożyczono jednoślady 38 tysięcy razy, 9 tysięcy mieszkańców miasta jest wpisanych do systemu. Ci drudzy byli bardzo aktywni podczas głosowania na budżet obywatelski. Dzięki tym działaniom aż sześć z siedmiu lokalizacji na Ligocie zostało zrealizowanych w ramach budżetu obywatelskiego. A jest gdzie jeździć, bo ponad połowę stanowią tereny zielone, jest też po czym jeździć - na Ligocie jest ok. 18 kilometrów ścieżek rowerowych.

- Patrząc na mapę i rozmieszczenie stacji wiemy, że nie jest to nasze ostatnie słowo. Chcemy, aby rower odgrywał coraz większą rolę w transporcie publicznym - mówił prezydent Krupa.

W tym roku w Katowicach zostanie zmodernizowanych 40 km ścieżek rowerowych, czyli dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Dodatkowo, w latach 2016-2019 na projekt budowy dróg rowerowych "Podstawowa Sieć Infrastruktury Rowerowej w Katowicach" zostanie wydanych blisko 16 mln zł.

Rower metropolitalny - pierwszy krok

Na rowery stawiają też inne miasta i ich mieszkańcy. Ogólnodostępne jednoślady pokochali gliwiczanie. W maju startuje pilotażowy program w Tychach. Tutaj do dyspozycji będzie kilkadziesiąt rowerów i 6 stacji. Po urokliwych uliczkach Pszczyny jeszcze w tym roku jeździmy na rowerze.

- Cieszymy się, że w organizację zaangażowało się tyle podmiotów - samorząd, mieszkańcy, ale też instytucje publiczne - uczelnia wyższa i biznes - mówi Marek Pogorzelski, firma Next Bike.

Ile kosztuje wypożyczenie roweru? Cennik

Z rowerów może skorzystać każdy. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej (www.nextbike.pl), wpłacić 10 złotych opłaty inicjalnej, z której finansowane będą wypożyczenia, i można już wypożyczać rower. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest całkowicie bezpłatne. Za czas od 16 do 60 minuty zapłacimy złotówkę, za drugą i trzecią godzinę również po złotówce. 4 złote będzie kosztować czwarta i każda następna godzina. Maksymalny czas wypożyczenia to 12 godzin.

JAK WYPOŻYCZYĆ ROWER W KATOWICACH i gliwicach?

Samo wypożyczenie jest niezwykle łatwe. Wystarczy wpisać na terminalu przy stacji swój numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczanego roweru. Można również skorzystać ze specjalnej bezpłatnej aplikacji Nextbike, która umożliwia wypożyczanie m.in. poprzez skanowanie kodu QR. Aby zwrócić rower, wystarczy wpiąć go w elektrozamek tej samej lub dowolnej innej stacji w Katowicach.

Każdy zarejestrowany użytkownik może korzystać z systemów Nextbike w Polsce i na całym świecie. To rozwiązanie szczególnie praktyczne dla mieszkańców Katowic teraz, gdy system rowerów miejskich uruchomiły Gliwice, a funkcjonalność rowerów miejskich będą w tym roku sprawdzać również m.in. mieszkańcy Tychów i Pszczyny.

LOKALIZACJE STACJI rowerowych w Katowicach. Gdzie wypożyczyć rower w Katowicach?

Stacje i ścieżki rowerowe w Katowicach,

STACJE MIEJSKIE – 11 

1. Al. Bolesława Krzywoustego - wschodnia cześć od rondka (przy WSZOP)

2. Al. Henryka Pobożnego - koło stawiku przy Lidlu

3. Al. Księżnej Jadwigi - przy szkole plastyczno-muzycznej

4. Strefa kultury nad NOSPR - parking

5. Dolina 3 Stawów - parking od ul. Francuskiej

6. Rynek koło CIT

7. Pl. Sejmu Śląskiego - przy przystanku od Jagiellońskiej

8. Załęże - Skwer S. Barei

9. Biblioteka Śląska - przy Parkingu

10. Park Kościuszki - główne wejście od A4

11. Bogucice przy szpitalu

STACJE MIEJSKIE ZREALIZOWANE W RAMACH BUDŻETU OBYWATELSKIEGO – 9

6 stacji powstanie w Ligocie-Panewnikach w ramach projektu „Rower miejski dla Ligoty i Panewnik”, który uzyskał 1 196 głosów.

1. Kokociniec przy SP 67

2. Ligota Medyków

3. Ligota - Skwer Bolesława Szabelskiego

4. Ligota - Dworzec PKP

5. Ligota - ul. Wczasowa

6. Zadole - przy kościele

3 stacje powstaną w Piotrowicach-Ochojcu w ramach projektu „Rowerem miejskim po Ochojcu, Piotrowicach i dalej…”, który uzyskał 735 głosów.

1. Ochojec - przy V LO

2. Piotrowice - przy skrzyżowaniu Jankego/Armii Krajowej

3. Piotrowice - przy SP 27

STACJE SPONSORSKIE (10) – z podmiotami sponsorującymi

1. Osiedle Franciszkańskie - TDJ Estate

2. GPP Business Park - GPP

3. Silesia Business Park - SKANSKA

4. ul. Krasińskiego 8 - Politechnika Śląska

5. ul. Kraśnickiego 14 - TBS Katowice

6. Zawodzie - przy Saint Etienne 1 - TBS Katowice

7. ul. Mariacka przy skrzyżowaniu z ul. Francuską - Murapol SA

8. ul. Chorzowska przy Parku Alojzego Budnioka - Murapol SA

9. ul. Chorzowska - Silesia City Center

10. Centrum 3 Stawy

Nasze ulubione trasy rowerowe:

Czytaj więcej