Czytasz: Wypięknieje najstarszy ratusz na Śląsku!

Wypięknieje najstarszy ratusz na Śląsku!

Gmina na jego remont pozyskała pieniądze dzięki przyjaźni ze... Słowakami!

Pochodzący z 1628 r., ratusz w Strumieniu zyska nowe oblicze. Wszystko dzięki realizacji drugiego etapu projektu transgranicznego Budatin – Strumień. Kilka lat temu gmina, dzięki współpracy ze Słowakami zdobyła dotację na realizację pierwszego etapu remontu ratusza i stworzenie Galerii Pod Ratuszem.

Teraz w ramach realizacji kolejnego wspólnego projektu będzie możliwe kontynuowanie tych prac.

Nowa elewacja i sala sesyjna 

W ramach tego projektu zostanie odnowiona elewacja ratusza, nową odsłonę zyska również sala sesyjna.

- Bardzo się cieszę, że nasz projekt został doceniony i gmina Strumień pozyskała środki na realizację tego przedsięwzięcia – mówi Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia.

- Remont ratusza to wyzwanie dla budżetu gminy, dlatego cieszę się, że pozyskaliśmy te fundusze ze źródeł zewnętrznych – dodaje.

Do końca przyszłych wakacji odnowiona ma zostać elewacja ratusza i sala sesyjna. Ponadto sala sesyjna wyposażona zostanie w sprzęt multimedialny, który usprawni przebieg prac m.in. rady miejskiej. Nowoczesny sprzęt wykorzystany będzie także podczas spotkań autorskich, czy wydarzeń organizowanych w Galerii pod ratuszem. Gmina na wszystkie prace pozyskała 85 proc. dofinansowania.

W Słowacji zmodernizują zamek

Po stronie słowackiej zostanie zrealizowany natomiast kolejny etap modernizacji zamku w Budatinie. Wspólnie obie gminy zrealizują również wykonanie aplikacji mobilnej, która będzie zawierać informacje dotyczące zabytków kultury oraz wydarzeń odbywających się u partnerów.

W ramach polsko-słowackiej współpracy 19 projektów znalazło się na liście zatwierdzonych do dofinansowania w ramach programu Interreg Polska Słowacja. Z powiatu cieszyńskiego na liście znalazły się dwa projekty – Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie we współpracy z parafią z Dolnego Kubina oraz Gminy Strumień i Województwa Żylińskiego.

Na liście z polskiej części znalazły się również gminy i miasta takie jak m.in. Rzeszów, Czarny Dunajec, Krosno, Muszyna, Nowy Targ czy Jarosław.

Wartość projektu dla gminy Srumień opiewa na kwotę 260 tys. euro.

Czytaj więcej