Czytasz: „Wymiana ciepła” - potrafimy pomagać?

„Wymiana ciepła” - potrafimy pomagać?

Kolejne miasta z naszego regionu dołączają do akcji. W całej Polsce pojawiło się 70 wieszaków z ubraniami dla potrzebujących.

Pomysł z Budapesztu w Polsce przyjął się znakomicie. Zaczęło się od Warszawy, ale wciąż przybywa nowych lokalizacji. Zamysł akcji "Wymiana ciepła" jest piękny w swojej prostocie. Masz zbędne ubrania - płaszcze, kurtki, szaliki, swetry? Jeśli tak, to odwieś je na specjalnym wieszaku. Jest ci zimno, nie masz na nową kurtkę? Wybierz z wieszaka, przymierz i weź ją ze sobą. Bez opłat, całą dobę, cały tydzień w wybranych lokalizacjach.

SOSNOWIEC BYŁ PIERWSZY! JEST POZYTYWNY ODZEW

W naszym województwie przykład dał Sosnowiec. Wieszak stoi na „patelni” przy Centrum Informacji Turystycznej. Garderoba się zmienia z dnia na dzień. Ktoś przychodzi wiesza swoje niepotrzebne ubrania, a ktoś inny zabiera, bo potrzebuje. Za inicjatywą stoi Fundacja „Rób Dobro”. Z jej inicjatywy pojawiły się 3 wieszaki w Sosnowcu, dwa w Czeladzi i jeden w Jaworznie. 

- Kilka "lokalizacji" nam odmówiło, ale szczęśliwie dla tych, którym akcja się przydaje, w tych miastach w końcu wieszaki gdzieś się pojawiły - mówi  Ewa Chróścicka, prezes Fundacji "Rób Dobro". - Naszym zdaniem spełnia dwa cenne cele - włączyła ludzi do akcji, którzy nieustannie wieszają coś na wieszaku i w naszym odczuciu uczą się, że pomaganie jest łatwe. A także trafia do osób w trudnej sytuacji (mamy odzew z noclegowni w Sosnowcu i Jaworznie, że korzystają).

Korzystają też podopieczni MOPS-u, a instytucje publiczne informują o akcji i lokalizacjach zainteresowane osoby.

"Wymiana ciepła" w Czeladzi. (fot. Fundacja "Rób Dobro")

- Uważamy, że akcja jest warta zachodu. Nawet jak jakiś odsetek rzeczy trafił do osób, które może nie mają bardzo trudnej sytuacji, to jednak większość trafiła do potrzebnego adresata - dodaje Ewa Chróścicka, prezes Fundacji "Rób Dobro".

Niektóre miasta "walczą" o swoje lokalizacje

Są jeszcze miasta z naszego województwa, które chcą się pojawić na mapie, mają już nawet wieszak, ale nie mają lokalizacji. W takiej sytuacji jest Stowarzyszenie Przed Siebie i Galeria Melina z Gliwic. Wymagania nie są wysokie.

- Szukamy miejsca zadaszonego i ogólnodostępnego, a to jak się okazuje nie jest takie łatwe. - mówi Justyna Koch, Stowarzyszenie Przed Siebie - Zima ciągle trwa, a my nie tracimy nadziei, że również w Gliwicach uda się przeprowadzić akcję "Wymiana ciepła".

Jak dołączyć do akcji "Wymiana ciepła"?

Wszystkie potrzebne informacje zawarte są na fanpage'u "Wymiana ciepła". Dołączyć może w zasadzie każdy:

Lista lokalizacji “Wymiany ciepła” w województwie śląskim: 

 1. Warszawska 3, Sosnowiec, pasaż pod Patelnią, obok Centrum Informacji Miejskiej
 2. 3 Maja 22, Dąbrowa Górnicza
 3. Czeladź
 4. Koszalińska 25, Sosnowiec
 5. Będzińska 6, Sosnowiec
 6. Bytom
 7. Aleja Korfantego 120, Katowice
 8. Bytomska 84 , Piekary Śląskie
 9. Plebiscytowa 32, Katowice
 10. Powstańców 1, Mysłowice
 11. Rynek 16, Mysłowice
 12. Grunwaldzka 80, Jaworzno
 13. Jana Nygi 1, Mysłowice

"Wymiana ciepła" w Polsce - zobacz mapę ze wszystkimi lokalizacjami:

Czytaj więcej