Czytasz: Wydział Radia i Telewizji krok od architektonicznego Oscara

Wydział Radia i Telewizji krok od architektonicznego Oscara

Nowa siedziba WRiTV UŚ to jedyny polski budynek na „krótkiej liście” prestiżowej nagrody im. Miesa van der Rohe.

W wyścigu do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej zostało już tylko 40 realizacji. Budynek Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach jest jedynym polskim projektem tegorocznej edycji, który znalazł się w tym gronie. Nagroda im. Miesa van der Rohe przyznawana jest co dwa lata. Imponujący gmach stoi przy ul. Pawła w Katowicach. Siedziba katowickiej "filmówki" to dzieło trzech pracowni: Grupy 5 Architekci z Warszawy, BAAS Arquitectura z Barcelony oraz pracowni Małeccy Biuro Projektowe z Katowic.

Budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego otrzymał już Grand Prix Nagrody Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich. Budynek okrzyknięto też niedawno "Bryłą Roku".

NOWA SIEDZIBA KATOWICKIEJ "FILMÓWKI"

Nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego jest designerski i nowoczesny, a jednocześnie nawiązuje do tradycyjnej śląskiej architektury i charakterystycznej czerwonej cegły. Jego specyfiką jest wtłoczenie między stare kamienice, a także połączenie nowej zabudowy z już istniejącą. Częścią fasady jest bowiem historyczna ceglana elewacja dawnej fabryki żarówek, którą uzupełnia ażurowa konstrukcja z pustaków ceramicznych. 

Działkę pod budowę obiektu Uniwersytet Śląski otrzymał w 2011 r. od miasta Katowice w formie darowizny. Okolica ta - zwana też kwartałem ulic Pawła, Wodnej, Górniczej - wymaga rewitalizacji. Temu ma też służyć nowy obiekt. 

Czytaj więcej