Czytasz: Wydawca "Wprost" i "DoRzeczy" zatrzymany przez CBA

Wydawca "Wprost" i "DoRzeczy" zatrzymany przez CBA

Agenci CBA zatrzymali cztery osoby w sprawie wyłudzenia prawie 29 mln zł. Wśród zatrzymanych Michał Lisiecki.

Agenci CBA zatrzymali cztery osoby w sprawie wyłudzenia prawie 29 mln zł na szkodę firmy specjalizującej się w budowie i remontach infrastruktury kolejowej. Wśród zatrzymanych jest wydawca tygodnika „Wprost” i „DoRzeczy” Michał Lisiecki.

– Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzi czynności w śledztwie dotyczącym przekroczenia uprawnień przez syndyka i inne osoby przez wyprowadzanie pieniędzy z mas prowadzonych upadłości, a następnie ich pranie przy użyciu szeregu fikcyjnych podmiotów gospodarczych – podał rzecznik rzecznik CBA Temistokles Brodowski. 

Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, zatrzymani mieli wystawiać fikcyjne faktury VAT, za doradztwo gospodarcze. Dzięki temu wyprowadzili z masy upadłość jednej ze spółek środki pieniężne. W prokuraturze usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień, działania na szkodę spółki i fałszowania dokumentacji. Według śledczych Biura łączna wysokość ustalonej dotychczas szkody wynosi prawie 29 mln zł. 

W tej sprawie łącznie podejrzane są już 22 osoby. Wśród nich syndyk firmy, z której wyprowadzano pieniądze, biznesmeni, a także między innymi były radca prawny, który wcześniej był prokuratorem.

Czytaj więcej