Czytasz: Wyburzą część muzeum. „Bo 90-latek jest już w kiepskim stanie”

Wyburzą część muzeum. „Bo 90-latek jest już w kiepskim stanie”

Pawilon o numerze IV, bo o nim właśnie mowa, już wkrótce przestanie być częścią dąbrowskiej Sztygarki. - Pustkę wypełnimy - uspokaja jednak magistrat.

Najpierw warsztaty szkolne, później klub krótkofalowca. Przestrzeń do ćwiczeń miała tu też Miejska Orkiestra Dęta, swoje lokum Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej. W pawilonie IV, który należy do kompleksu dąbrowskiej Sztygarki, wiele się działo. No właśnie działo, bo wszystko wskazuje na to, że żywot „90-latka” już się skończył.

- Ekspertyzy budowlane dowodzą, że pawilon nie nadaje się już do użytku. Jest w tak kiepskim stanie, że trzeba go będzie wyburzyć - mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.

W oczekiwaniu na zgodę konserwatora

Kiedy pawilonem zajmie się ekipa budowlana? - Wniosek na rozbiórkę już złożyliśmy, teraz czekamy na pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pawilon IV widnieje bowiem w ewidencji zabytków - podkreśla Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy dąbrowskiego magistratu. Dodaje, że prace rozbiórkowe oszacowano na ok. 800 tys zł, a wszystko odbywać się będzie pod konserwatorskim nadzorem. Powód jest prosty. - Budynek zostanie odtworzony w oryginalnej, pierwotnej bryle - zaznacza Matylewicz.

Sztygarka dostanie nowe życie

Dąbrowski rzecznik zdradza zresztą, że już wiadomo, komu służyć będzie odtworzony pawilon. - Istniejący budynek oglądała Iwona Wilk, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Przy ul. 3 Maja zaczyna być im już ciasno, w odtworzonej bryle z pewnością miejsce się znajdzie - zapewnia dąbrowski rzecznik. Zgodnie z koncepcją „Nowego Życia Sztygarki” swój metraż dostanie tu też miejskie muzeum.

Przypomnijmy; aktualnie w dąbrowskiej Sztygarce funkcjonuje nie tylko muzeum miejskie. Do dyspozycji zwiedzających jest również kopalnia ćwiczebna. Pierwsze kroki w zawodzie stawiali tu dawno adepci górnictwa.

Czytaj więcej