Silesion.PL

serwis informacyjny

Wybrany został wykonawca modernizacji budynku przy Skłodowskiej-Curie 42 w Katowicach

Wybrano wykonawcę w przetargu na przeprowadzenie remontu kamienicy przy ul. Skłodowskiej-Curie 42. Modernistyczny obiekt, zaprojektowany i wzniesiony w latach 30. XX wieku przez firmę Karol Korn Budowlana Spółka Akcyjna, zyska nową elewację, a także zostanie zabezpieczony przed negatywnym oddziaływaniem wody i wilgoci.

– Przeprowadzanie modernizacji miejskich budynków, to nie tylko troska o ich stan techniczny, ale także podniesienie jakości życia mieszkańców. Dzięki wykonaniu takich prac jak ocieplanie ścian, hydroizolacja czy likwidacji kopciuchów mieszkańcy mogą płacić mniej za media, w budynkach łatwiej osiągnąć komfortową temperaturę, a my wszyscy oddychamy czystszym powietrzem. Budynek przy Skłodowskiej-Curie 42 jest jednym z bardziej charakterystycznych w Katowicach. Dzięki przeprowadzeniu modernizacji, której wartość to 1,65 mln zł odzyska on dawny blask – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Kamienica przy Skłodowskiej-Curie jest wpisana do rejestru zabytków, dlatego konieczne dla zrealizowania inwestycji było uzgodnienie wszelkich szczegółów z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Kolorystyka, faktura oraz rozwiązania technologiczno-materiałowe powłok tynkarskich, które zostaną zastosowane podczas modernizacji elewacji, zostały zaprojektowane w oparciu o inwentaryzację, a także badania stratygraficzne. – Dzięki temu budynek ma osiągnąć wygląd zbliżony do pierwotnego, a także efekt blasku w promieniach słońca. W tym celu zostaną też wyburzone, przemurowane i zamurowane otwory i balkony – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. – Ponadto zakres planowanych prac obejmuje m.in. demontaż instalacji i urządzeń natynkowych na elewacji i balkonach, wykonanie zabezpieczeń konstrukcyjno-budowlanych ścian, demontaż i wymianę wybranych okien i drzwi. Oprócz robót związanych z elewacją, efektem inwestycji ma być także wykonanie hydroizolacji piwnic – dodaje dyrektor Gawlik.

Postępowaniem przetargowym na tę inwestycję było zainteresowanych trzech wykonawców, przy czym jeden z nich złożył ofertę tuż po terminie. Ostatecznie komisja przetargowa wybrała ofertę Przedsiębiorstwa Remontowo – Budowlanego „TERMODOM” Zbigniew Hnatkiewicz. Jej wartość to 1,65 mln zł brutto. Teraz czas na podpisanie umowy – od tego momentu wykonawca będzie miał dziewięć miesięcy na realizację zadania.

Kolejne remonty i termomodernizacje miejskich budynków

Miasto Katowice i Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach konsekwentnie modernizują kolejne budynki z listy ponad 900 obiektów znajdujących się w miejskich zasobach. W ostatnim czasie zakończyła się m.in. termomodernizacja budynku przy ul. Wiosny Ludów 23-37, w którym znajduje się 119 lokali mieszkalnych. Dzięki inwestycji o wartości ponad 11 mln zł budynek został ocieplony, zyskał nowe okna, a klatki schodowe i piwnice przeszły remont. Ponadto zakres prac objął częściową wymianę instalacji wod-kan, wymianę oświetlenia w częściach wspólnych na energooszczędne oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Na dachu obiektu znalazło się 56 paneli o łącznej mocy 21,28 kWp.

W minionym roku KZGM na termomodernizacje budynków – na prace budowlane i projektowe – wydał do połowy grudnia ponad 21 mln zł, a w budżecie na 2024 r. ma zabezpieczoną podobną kwotę. W 2023 roku przygotowania do inwestycji przeprowadzono dla pięciu adresów: Opolskiej 13A, Chopina 14, 11 listopada 6 i 11, a także Markiefki 68. Dokumentacje są już gotowe, dlatego w 2024 roku zostaną ogłoszone postępowania przetargowe na wykonanie robót budowlanych.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024