Czytasz: Wybrano „obiekty zaprzyjaźnione” tegorocznej Industriady

Wybrano „obiekty zaprzyjaźnione” tegorocznej Industriady

Kto przygotuje atrakcje w tym roku?

Dawna fabryka obrabiarek w centrum Dąbrowy Górniczej, osiedle Huty Silesia w Rybniku, przystań Łąbędy na Kanale Gliwickim i dawna Fabryka Drutu w centrum Gliwic – będą w tym roku „obiektami zaprzyjaźnionymi” święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego - Industriady.

Poinformował o tym w czwartek organizujący Industriadę urząd marszałkowski woj. śląskiego.

Industriada. Czym są „obiekty zaprzyjaźnione”?

Część atrakcji Industriady przygotowują od kilku lat „obiekty zaprzyjaźnione”, czyli instytucje lub organizacje, które wygrają konkurs. Mogą w nim startować właściciele lub prawni zarządcy obiektów poprzemysłowych albo miejsc przemysłowych o autentycznym charakterze, którzy z okazji święta chcą przygotować wpisujący się weń specjalny program. Sama Industriada odbędzie się 9 czerwca br.

Utworzony ponad 10 lat temu przez samorząd regionu Szlak Zabytków Techniki skupia obecnie 42 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Podczas Industriady promowany jest szlak i jego obiekty, rozmieszczone na terenie praktycznie całego regionu. Wydarzenie stało się w ostatnich latach świętem całego zróżnicowanego kulturowo i historycznie woj. śląskiego.

Industriada to coroczna impreza wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami i - niekiedy - nauką obsługi starych maszyn, a także konkursami i zabawami dla dzieci. Co roku jej główna część odbywa się w sobotę, w tym roku - 9 czerwca.

Hasło tegorocznego święta brzmi: „Industria jest kobietą”, a program ma opowiadać o kobietach, które kształtowały przemysłowe historie regionu i wpływały na wydarzenia w wielu dzisiejszych industrialnych zabytkach.

Mercik: Konkurs spełnia swoje funkcje

- Jak widać, konkurs spełnia swoje funkcje, ponieważ aktywizuje. Spotyka się zarówno z zainteresowaniem samorządów lokalnych, jak i organizacji pozarządowych. Po raz kolejny samorządy Rybnika i Dąbrowy Górniczej zgłosiły obiekty, w których realizowany jest długofalowy proces rewitalizacji. Uczestnictwo tych obiektów w Industriadzie ułatwi wdrażanie nadrzędnej zasady, która rządzi współczesną rewitalizacją: działania w jej ramach muszą być kierowane nie na miejsca, ale na ludzi - ocenił cytowany w komunikacie urzędu marszałkowskiego członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik.

- Pozytywny jest fakt, że także organizacje pozarządowe aktywnie włączyły się w konkurs. Cieszę się, że podczas festiwalu wybrzmi kwestia zabytków hydrotechnicznych na Kanale Gliwickim, co w ogłoszonym przez Sejmik Woj. Śląskiego Roku Odry – rzeki pozytywnej energii jest szczególnie potrzebne – dodał Mercik.

Przyznanie tytułu „obiektu zaprzyjaźnionego” Industriady jest równoznaczne z jego udziałem w działaniach promocyjnych i uczestnictwem w samym święcie Szlaku. Wybrane obiekty brały już udział w jego wcześniejszych edycjach.

- Warto podkreślić, jak pomocne w rewitalizacji obiektu może być uzyskanie tytułu +obiektu zaprzyjaźnionego+. Jest to nie tylko warunek wpisania do Szlaku, ale wyraźny atut w próbach pozyskiwania środków finansowych na renowację. Przypadek tworzonego Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest tego najlepszym przykładem – wskazał Mercik.

Ubiegłoroczna Industriada odbywała się pod hasłem „W rytmie maszyny” w 47 obiektach w 28 miastach województwa. Przyciągnęła 84 tys. uczestników (ze względu na pogodę nieco mniej niż rok wcześniej), którzy mogli wybierać z 537 przygotowanych wydarzeń. Program tegorocznego festiwalu ma zostać zaprezentowany w maju; pierwsze jego szczegóły - jeszcze w kwietniu.(PAP)

autor: Mateusz Babak

edytor: Paweł Tomczyk