Czytasz: Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w tej sprawie.

W tym roku zdecydujemy o układzie sił w dwóch parlamentach: polskim i europejskim. Termin eurowyborów jest już znany. W całej Unii zostaną przeprowadzone w dniach 23-26 maja. Zgodnie z polską tradycją głosowań niedzielno-świątecznych, do urn pójdziemy w Dzień Matki. W związku z brexitem Polska będzie miała o jednego przedstawiciela więcej. Wybierzemy zatem 52 europosłów. Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w tej sprawie.

To nie jedyne wybory w tym roku. Jesienią wybierać będziemy posłów i senatorów. Według Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku wybory te odbywają się co cztery lata. Odstępstwem są wybory przedterminowe, które skracają kadencję. Możliwe jest także jej przedłużenie. Dzieje się tak w przypadku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Wybory parlamentarne powinny odbyć się w ciągu 30 dni przed upływem czteroletniej kadencji sejmu. Ta obecna rozpoczęła się 12 listopada 2015 roku. Oznacza to, że termin wyborów do sejmu i senatu przypada między 12 października a 12 listopada. Głosowanie powinno zostać przeprowadzone w dzień wolny od pracy. W związku z tym możliwe jest sześć terminów: trzy październikowe i trzy listopadowe. 460 posłów i 100 senatorów wybierzemy zatem w jedną z niedziel przydajacą 13.10, 20.10, 27.10, 3.11, 10.11. lub w Dzień Niepodległości.

Dokładna data wyborów parlamentarnych 2019 wyznaczana jest przez prezydenta najpóźniej na 90 dni przed końcem kadencji sejmu.