Silesion.PL

serwis informacyjny

Wybory 2023: w Katowicach KO zdeklasuje PiS?

Polityczny Barometr BETFAN wskazuje, że w okręgu katowickim wybory wygra KO, zdobywając 39,5% głosów. Jednak w skali kraju to na PiS zagłosuje najwięcej wyborców – 36%. W ogólnopolskim podziale głosów KO znajdzie się na drugim miejscu z 31,5%. Trzecia Droga, Nowa Lewica oraz Konfederacja zdobędą po 9,5%. Legalny polski bukmacher BETFAN prognozuje, że następny rząd RP stworzy PiS z częścią posłów Konfederacji, po tym jak ta zostanie rozbita przez dotychczasową partię władzy.

W ostatnim tygodniu przed wyborami analizy BETFAN wskazują, że w skali kraju największy elektorat zbierze Prawo i Sprawiedliwość. W Sejmie znajdą się też wszystkie formacje opozycyjne – Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica, Konfederacja oraz Trzecia Droga. Zdaniem bukmachera głosy kwestionujące zdolność tej ostatniej do przejścia progu wyborczego się nie spełnią, m.in. za sprawą silnych terenowych wpływów PSL. Do Sejmu nie dostaną się za to Bezpartyjni Samorządowcy i inne komitety.

Mapa sejmowych mandatów zależy jednak od tego, jak najpierw wypadnie głosowanie w poszczególnych okręgach. Zdaniem BETFAN 15 października w okręgu katowickim 39,5% wyborców opowie się za KO, a na PiS zagłosuje 31%. Na trzecim miejscu znajdzie się Konfederacja z wynikiem 9,5%. Nowa Lewica wywalczy 9%, a Trzecia Droga 8,5%. Pozostałe komitety razem uzbierają zaledwie 2,5% głosów.

Jak po wyborach będzie wyglądał podział sił w Sejmie? BETFAN umocnił się w przekonaniu, że PiS nie zdobędzie samodzielnej kontroli w tej izbie parlamentu. Jeszcze niespełna miesiąc przed wyborami Polityczny Barometr BETFAN wskazywał, że szanse na samodzielne rządy to zaledwie 28%. Obecnie spadły jeszcze bardziej – do 21%. Do sformowania nowego rządu i wotum zaufania konieczne więc będzie pozyskanie dodatkowych głosów.

Najbardziej prawdopodobny jest mariaż Prawa i Sprawiedliwości z siłami Konfederacji. Jeśli jednak PiS zdobędzie odpowiednią liczbę mandatów, to wcale nie potrzeba mu całej Konfederacji z bagażem różnic zapowiadających trudną koalicję, a wystarczy przejęcie części posłów. Zdyscyplinowanie takiej grupy jest też łatwiejsze. Dlatego naszym zdaniem podział Konfederacji i dokooptowanie części jej mandatów to dziś scenariusz o największych szansach. Na drugim miejscu, z takimi samymi szansami, są dwa scenariusze. Jeden z nich to koalicja PiS z całym klubem Konfederacji. Obecne rozbieżności programowe wcale nie muszą stanąć na drodze temu rozwiązaniu. Historia pokazuje, że perspektywa dostępu do władzy i wpływów ma moc zmiękczania ostrych przedwyborczych stanowisk. Druga równorzędna opcja to rząd stworzony przez koalicję KO, Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi. Pozycja opozycji rośnie, bo ten scenariusz jeszcze niedawno był dopiero trzeci w rozkładzie szans. Niewykluczone, że w ostatnich dniach przed wyborami sytuacja znowu się zmieni – komentuje Szymon Sobociński, szef analiz politycznych BETFAN.

Obecnie jednak kolejna, ale wciąż realistyczna, jest też opcja, w której PiS zdoła przekonać do transferu część posłów Konfederacji, ale wciąż będzie potrzebować pojedynczych mandatów i znajdzie je w Trzeciej Drodze, a nawet Nowej Lewicy. Choć z tej ostatniej do PiS wydaje się najdalej, to nie jest to wykluczone w odniesieniu do jednostek. Taka zmiana barw miała też miejsce w poprzedniej kadencji Sejmu. Inne scenariusze, jak ten, że nie uda się sformować rządu, który zdobędzie wotum zaufania, są według bukmachera bardzo mało prawdopodobne.

Wszystkie zakłady Politycznego Barometru BETFAN nt. wyborów parlamentarnych w Polsce na specjalnej stronie Wybory.Betfan

Polityczny Barometr BETFAN to systematycznie uaktualniany zestaw analiz i prognoz dotyczących ważnych wydarzeń politycznych, krajowych oraz zagranicznych, przygotowany przez dział analiz BETFAN, polskiego legalnego bukmachera. W oparciu o te dane BETFAN prognozuje rozstrzygnięcia przyszłych zdarzeń politycznych i na tej podstawie wystawia kursy.

BETFAN to polski legalny bukmacher działający online i stacjonarnie. Firma jest największym polskim bukmacherem i w ciągu ponad czterech lat działalności odprowadziła do budżetu państwa 154 zł mln zł z tytułu podatku od gier. Analizy BETFAN są podstawą wielu trafnych prognoz dotyczących wydarzeń sportowych, społecznych kulturalnych czy politycznych. Zgodnie z przewidywaniami BETFAN Andrzej Duda wygrał walkę o prezydenturę, w konkursie Grand Press dziennikarzem roku wybrano Andrzeja Poczobuta, zaś prezydentem Rzeszowa został Konrad Fijołek. BETFAN w swoich zakładach trafnie prognozował także to, że KRRiT przedłuży TVN7 koncesję na nadawanie. BETFAN kładzie duży nacisk na przestrzeganie zasad odpowiedzialnej gry. Wszyscy pracownicy są przeszkoleni w tym zakresie, a ich wiedza jest regularnie aktualizowana poprzez kolejne warsztaty edukacyjne

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023