Czytasz: Wybór sali weselnej – najważniejszy element ślubnych przygotowań

Wybór sali weselnej – najważniejszy element ślubnych przygotowań

Jakie lokale weselne najchętniej wybierają dzisiejsi nowożeńcy?

Organizacja ślubu i wesela to niezwykle pracochłonne, a niekiedy także bardzo stresujące przedsięwzięcie. Aby ułatwić wszystkim przyszłym małżonkom organizację ślubu i wesela powstał portal Weselezklasa.pl. Z jego właścicielem rozmawiamy o najważniejszym elemencie ślubnych przygotowań – wyborze oraz rezerwacji sali weselnej.

Sale weselne nie jedno mają imię. Jakie lokale weselne najchętniej wybierają dzisiejsi nowożeńcy? Czy są to tradycyjnie hotele i restauracje, czy też może zupełnie inne lokale?

Młodzi Polacy najczęściej decydują się na rezerwację sali weselnej w lokalu, który specjalizuje się głównie w organizacji tego typu uroczystości. Najpopularniejsze współczesne sale weselne to te zlokalizowane w hotelach, restauracjach oraz w domach weselnych. Wybierając dziś miejsce na przyjęcie weselne zdecydowanie bardziej stawiamy więc na profesjonalizm, doświadczenie oraz przygotowanie lokali, które mają ogromny wpływ na sukces tego ważnego wydarzenia.

Hotele, restauracje, domy weselne… gdzie jeszcze możemy dziś w profesjonalny sposób zorganizować swoją zabawę weselną?

Wybór jest obecnie ogromny. Przykładowo, tylko na Śląsku znajduje się ponad 1000 różnych lokali zajmujących się organizacją wesel, a podobnie sytuacja przedstawia się także w innych częściach naszego kraju. Przyszli małżonkowie mają więc z czego wybierać.

Duży wybór lokali weselnych sprawia także, że dziś wesele możemy zorganizować nie tylko w hotelu, restauracji i domu weselnym, ale także w pałacu, zamku czy w karczmie. Wielu przyszłych nowożeńców, którzy staną na ślubnym kobiercu latem decyduje się także na wyprawienie swojego wesela w plenerze, na świeżym powietrzu, co także powala nadać ich uroczystości niepowtarzalnego klimatu. Można więc wręcz pokusić się o stwierdzenie, że dziś to, co liczy się najbardziej w ślubnych przygotowaniach, to oryginalność. Każda młoda para chce bowiem, aby jej przyjęcie weselne było jedyne w swoim rodzaju i na długo zapisało się w pamięci gości.

W jaki sposób można nadać zabawie weselnej niepowtarzalnego klimatu?

Kluczowe w poszukiwaniu stylu swojego wesela jest zadanie sobie pytania, jacy jesteśmy i jakie klimaty kochamy. Wybór sal weselnych jest obecnie tak duży, że bez problemu znajdziemy taką, która idealnie odpowiada naszym potrzebom.

Przyszli małżonkowie powinni więc zastanowić się, jakie klimaty preferują. Jeśli jest to klasyka i elegancja, sale weselne warto wybierać w lokalach, które posiadają taką właśnie stylistykę. Bardzo dobrze sprawdzą się eleganckie hotele, pałace oraz restauracje urządzone w stylu glamour.

Jeśli natomiast kochamy naturę, jesteśmy aktywni i chcemy, aby nasze wesele nosiło w sobie cząstkę nas samych, warto zorganizować je w plenerze lub w pięknych okolicznościach przyrody, wybierając np. starą karczmę poza miastem, restaurację pod lasem, czy klimatyczny dworek na wsi. Ciekawym wyborem dla osób kochających góry okaże się także folkowe wesele zorganizowane w górskiej okolicy, z kolei miłośników morza z pewnością zachwyci klimat nadmorskiej restauracji.

Kiedy narzeczeni powinni zacząć rozglądać się za swoją wymarzoną salą weselną? Jaki jest optymalny przedział czasowy, który pozwoli im mieć ich jak największy wybór?

Niestety trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Są bowiem lokale weselne, które cieszą się tak ogromną popularnością wśród przyszłych małżonków, że nie mają wolnych terminów już na kilka lat naprzód. Jednocześnie są też i takie, których termin zaklepiemy nawet kilka tygodni przed planowanym ślubem. Dużo zależy od daty przyjęcia – sobotnie terminy w sezonie weselnym, czyli od maja do września, należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Rozsądnie byłoby jednak poradzić przyszłym małżonkom, aby za salą weselną zaczęli się rozglądać na około rok przed dniem swoich zaślubin. Jest to bowiem optymalny termin, który pozwoli im mieć na tyle duży wybór lokali weselnych, aby móc spośród nich wyłonić ten najbliższy ideałowi.

W poszukiwaniach sali weselnej kluczową kwestią jest jednak nie tyle znalezienie wymarzonego lokalu, co jego oficjalna rezerwacja. Tylko ona daje nam bowiem pewność, że lokal będzie „nasz” w konkretnym terminie. Rezerwacja terminu wiąże się jednak z podpisaniem umowy oraz zapłatą zaliczki lub zadatku. Zanim więc zdecydujemy się na konkretną salę weselną, powinniśmy uważnie przeanalizować jej ofertę i zwrócić uwagę nie tylko na cenę tzw. talerzyka.

No właśnie: menu, lokalizacja, wystrój, obsługa – na co przyszli małżonkowie powinni zwracać szczególną uwagę, oglądając sale weselne?

Sala weselna powinna spełniać przede wszystkim oczekiwania przyszłych małżonków. To oni mają się w niej czuć komfortowo, powinna ona pasować do ich charakteru oraz stylu. Powinna być także dobrze dopasowana do liczby gości oraz do ślubnego budżetu.

Warto również pamiętać, że cena za „talerzyk” nie zawsze obejmuje wszystko, co niezbędne na weselu, dobrze jest więc dokładnie dowiedzieć się, co dostaniemy w podanej kwocie, a o co będziemy musieli zatroszczyć się we własnym zakresie.

Przed podpisaniem umowy powinniśmy także dokładnie obejrzeć lokal oraz sprawdzić, czy posiada on klimatyzację, odpowiednią liczbę toalet dla gości, szatnię, kącik dla palących oraz zamykany na klucz pokój do przechowywania upominków weselnych. Istotna jest także baza noclegowa, jeśli gościć będziemy osoby zza granicy lub spoza naszego miasta.

Warto także dowiedzieć się, jak wygląda kwestia menu dla osób mających szczególne wymagania dotyczące posiłków, dowiedzmy się, czy wybrany lokal przygotuje dla nich osobne dania oraz jaki będzie ich koszt. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku najmłodszych uczestników wesela, dla których warto z kolei pomyśleć o menu dziecięcym.

W jaki sposób najlepiej szukać sali weselnej – tradycyjnie odwiedzając wybrane lokale czy nowocześnie przez Internet?

W poszukiwaniu sali weselnej niezwykle pomocne są takie portale, jak nasz. Weselezklasa.pl posiada ogólnopolską bazę lokali weselnych oraz innych usług związanych z organizacją ślubu i wesela, które nasi użytkownicy mogą przeglądać na podstawie wybranej przez siebie lokalizacji oraz innych istotnych dla nich kryteriów.

Dzięki temu, bez wychodzenia z domu mogą zorientować się, które sale weselne na Weselezklasa.pl mają wolne terminy w interesującym ich czasie, poznać ich koszt oraz przeczytać opinie nowożeńców, którzy korzystali już z usług wybranego lokalu. Poszukiwanie sali weselnej online to wygoda oraz pewność, że wszystko potoczy się po naszej myśli.

Jeśli chodzi o osobistą wizytę w wybranych lokalach, ze względu na koszt oraz czas, jaki się z tym wiąże, warto to zrobić na samym końcu po to, aby obejrzeć wybrany lokal, porozmawiać z jego obsługą oraz dopełnić formalności związanych z jego ewentualną rezerwacją.