Czytasz: Wybierz autobus albo rower. Byle nie samochód!

Wybierz autobus albo rower. Byle nie samochód!

Od soboty w całej Europie trwa wyjątkowy tydzień. 50 krajów uczestniczy w kampanii, zachęcając mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń i wyborze ekologicznych środków transportu. Do akcji dołączyły również Katowice.

Spacer, rower a może komunikacja miejska? Przez tydzień te rozwiązania są wręcz wskazane. W tegorocznej akcji uczestniczy 2341 miast. Dziś prezydent Katowic opowiedział, jak Tydzień Zrównoważonego Transportu będzie wyglądał w mieście. 

Rowerem przez Katowice 

Jak podkreśla Krupa, jednym z istotnych elementów dla Katowic jest rower, który traktowany jest jako forma rekreacji oraz środek transportu. W związku z obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Katowicach otwarto ścieżkę rowerową, która połączyła istniejącą trasę wzdłuż ulicy Chorzowskiej z Osiedlem Witosa wzdłuż ulic: Bocheńskiego, Pukowca, Kolońskiej i Rataja. Łącznie trasa ma ponad 1,5 km długości. 

Ponadto w mieście w ostatnich tygodniach otwarto inne ścieżki – ul. Bohaterów Monte Cassino wzdłuż ulic: Leopolda, Wiertnicza Techników aż do ul. Popiełuszki. Co więcej, cały czas trwają prace przygotowawcze do budowy tej ścieżki aż do Alei Niepodległości. Łącznie ta inwestycja będzie miała ok. 2 km długości.

Aby zachęcić mieszkańców do korzystania z rowerów w piątek (22 września) odbędzie się "Night Biking Katowice”. Start godz. 18:00 Plac Kwiatowy w Katowicach.

Samochód zostaw w domu 

Ostatniego dnia tygodniowej akcji (16-22 września) we wszystkich miastach promujących inicjatywę, odbędzie się dzień bez samochodu. Katowice również zachęcają, aby tego dnia wybrać inny środek transportu.

Z tej okazji na wszystkich chętnych czekają darmowe przejazdy komunikacją miejską. Wystarczy posiadać przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu oraz dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości. Darmowe przejazdy obowiązują zarówno w autobusach, jak i tramwajach.

Do tego w piątek na katowickim rynku odbędzie się prezentacja firmy car sharingowej, która może być alternatywnym transportem dla wszystkich tych, którzy w dniu bez samochodu nie mogą całkowicie zrezygnować z pojazdu.  

Wydarzenia towarzyszące:

- Wystawa na Rynku związana z najważniejszymi inwestycjami dotyczącymi zrównoważonego transportu.
- Aplikacja mobilna - sprawdzsie.katowice.eu – darmowa aplikacja, w której znajdziemy test z wiedzy o ruchu drogowym skierowany do dzieci ze szkół podstawowych (16 pytań). Możliwość otrzymania certyfikatu „Znam przepisy ruchu drogowego” po uzyskaniu 12 poprawnych odpowiedzi. 
- III Dni Energii w dniu 23 września na katowickim Rynku

Czytaj więcej