Czytasz: Wybierasz się do Włoch na narty? Sprawdź, gdzie nie dojedziesz

Wybierasz się do Włoch na narty? Sprawdź, gdzie nie dojedziesz

Śnieg i lawiny odcięły wiele włoskich kurortów. Źle jest także w Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Zobacz, gdzie zasypało.

Obfite opady śniegu we Włoszech odcięły  od świata wiele narciarskich kurortów. Jeśli wybierasz się tam na narty, poczekaj. Teraz tam nie dojedziesz. Z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego zamknięto wiele dróg i tuneli. A śnieg ciągle pada. Przede wszystkim w regionie Alp wzdłóż granicy szwajcarsko-włoskiej.

Zobaczcie zdjęcia z Włoch:

W regionie Valle d'Aosta

Tam zamknięta jest drogi do Cervinii. To już trzeci przypadek zagrożenia lawinami w ciągu dwóch tygodni. Burmistrz Courmayeur wczoraj zarządził też zamknięcie drogi do Val Ferret z La Palud i  do Val Veny.

Jak donosi włoski serwis www.3bmeteo.com tunel pod Mont Blanc zamknięty był dziś od 6:30 aż  do zaplanowanego oderwania lawiny. W chwili publikacji tego tekstu nadal był nieprzejezdny.

W La Thuile autostrada 26 jest zamknięta na odcinku między La Goletta i Pont Serrand, z powodu zagrożenia lawinowego. I z tego samego powodu droga miejska do Feysoullaz została zamknięta od wczoraj.

Zobaczcie twitty portalu:

Zakłócenia również w Lombardii

Od 21 zamknięto wjazd do Livigno (Sondrio) z powodu zagrożenia lawinowego. Także droga, która prowadzi do przełęczy Gallo, została zamknięta, a to połączenie ze Szwajcarią. Wczoraj wieczorem zamknięto też drogi do przełęczy Foscagno, łączącej się z resztą miejscowości Valtellina, a następnie z Lombardią.

Tutaj znajdziecie informacje, czy tunel jest ponownie otwarty - KLIK

Setki turystów utknęło też w Val Senales, w Alto Adige, ponieważ i tu droga dojazdowa do tego rejonu została zamknięta z powodu zagrożenia lawinowego.

Nie ma dojazdu ani wyjazdy z takich narciarskich kuriortów jak Madonna di Senales i znanych miejscowości Maso Corto, Vernago i Casera di Fuori.

 

Dziś i jutro poziom zagrożenia lawinami jest wysoki. Ma poziom 4 w  północnych Alpach, w Val d'Aosta i Alpach Retyckich. Wysokie ryzyka zejścia lawin spowodowane jest przez ciężkie opady śniegu w ostatnich dniach i utrzymujący się wiatr. Poziom 3obejmuje  pozostałe obszary przygraniczne w Alpach, od zachodniego Piemontu po Trentino Alto Adige, przechodząc przez Dolinę Aosty i Dolomity. 

Poziom 2, czyli umiarkowany, dotyczy regionu wschodnie Prealpy, Pogórza Piemonckiego, Alpi Marittime i regionu Carnia.

Wysokie zagrożenie lawinowe ogłoszono także w Alpach w Szwajcarii, Austrii i Niemczech. Najwyższy, piąty stopień zagrożenia lawinowego ogłoszono w szerokim pasie od kantonu Valais (niem. Wallis) na południowym zachodzie po Gryzonię na południowym wschodzie kraju. Zagrożone są liczne miejscowości i drogi, poza zabezpieczonymi stokami służby meteorologiczne stanowczo odradzały jazdę na nartach.

 Nie da się dojechać do Zermatt. W austriackim Tyrolu obowiązuje najwyższy lub prawie najwyższy stopień zagrożenia lawinowego. Władze odradzają podróże samochodem.

W St. Anton am Arlberg i Galtuer, zawieszono niektóre połączenia kolejowe. Galtuer, Kappl i Ischgl zostały przez śnieg odcięte od świata. 

Czytaj więcej