Czytasz: Jakie kwiaty kupujemy na wszystkich świętych? (RAPORT)

Jakie kwiaty kupujemy na wszystkich świętych? (RAPORT)

Okazuje się, że jesteśmy tradycjonalistami.

Przed dniem Wszystkich Świętych na Rynku Hurtowym w Broniszach panuje ożywiony handel kwiatami, nadal najchętniej są kupowane chryzantemy i wianuszki z jodły.

Chryzantemy na wszystkich świętych - ceny

Ceny chryzantem jest na poziomie ubiegłego roku, doniczkę tych kwiatów można nabyć już za 10 zł.

Stroiki na cmentarz, wiązanki na Wszystkich Świętych 2017 [WZORY] Jak zrobić?

Chryzantemy dominują w ofercie kwiatów ciętych i doniczkowych. Jest z czego wybierać bowiem w uprawie jest około 260 odmian chryzantem - informuje rzecznik rynku hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.

Choć chryzantemy kupowane są przez cały rok, to najwięcej ich się sprzedaje przed dniem Wszystkich Świętych. Równie chętnie kupowane są także wrzosy, wrzośce i mrozy, które są mniej wrażliwe na wahania temperatur.

Chryzantemy doniczkowe ceny

Ceny większości odmian, nie zmieniły się i są na poziomie ubiegłego roku. Chryzantemy doniczkowe, drobnokwiatowe krajowej produkcji sprzedawane są na Rynku Hurtowym Bronisze od 10 zł za doniczkę, za wielkokwiatowe trzeba zapłacić ok. 28 zł. Kwiaty z importu są tańsze, w cenie od 5 do 12 zł za doniczkę. Zdaniem rzeczniczki, wynika to przede wszystkim z niższych kosztów produkcji.

Chryzantemy cięte ceny

Cięte kwiaty polskiej produkcji sprzedawane są w cenie od 2 zł do 4 zł za sztukę (drobnokwiatowe), po 3 do 7 złotych za kwiaty duże, kuliste.

Chryzantemy wielokwiatowe

W ofercie handlowej dużo jest chryzantem wielkokwiatowych takich jak: Cremist Ecru, Cremist Yelow. Chryzantemy Eleonora Lilac (kwiaty podobne do słonecznika) w kolorach od białego, przez żółcie, zielenie, złoto, czerwienie na fioletowym skończywszy.

Uprawą chryzantem zajmuje się w Polsce ponad 13 ha obiektów szklarniowych i tuneli. Wartość rynku produkcji sadzonek chryzantem szacowana jest na około 80 mln zł. Dostawcy sadzonek oferują około 106 mln szt. roślin do sprzedaży w kraju i za granicą.

Wszystkich świętych: wieńce z jodły - ceny

Na rynku w Broniszach, bogata jest również oferta zarówno podkładów z jodły jak i gałęzi, z których można przygotować wianki i inne kompozycje. Za 5 kg gałęzi jodły Nobiles odbiorca płaci od 30 do 35 zł za paczkę . Gotowe wianki, w cenie uzależnionej od wielkości, od 10 do 30 zł. Wrzosy od 4,5 zł za doniczkę do 25 zł, wrzośce sprzedawane są w cenie od 10 zł za doniczkę.

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach - to największe w Europie Środkowo-Wschodniej centrum hurtowej dystrybucji owoców, warzyw i kwiatów. (PAP)

Autor: Anna Wysoczańska

edytor: Agata Zbieg

Czytaj więcej