Czytasz: Wszystkich świętych czy święto zmarłych?
Skąd się wzięło święto obchodzone 1 listopada?

Święto Wszystkich Świętych obchodzone jest 1 listopada. Wywodzi się ze wspominania w jednym, wybranym dniu, zmarłych męczenników chrześcijańskich. Początkowo święto to obchodzono w okolicach Wielkanocy. Na listopad święto to przeniesiono w 741 roku. Papież Grzegorz III ufundował wtedy oratorium w Bazylice św. Piotra w Watykanie i polecił odmawiać modlitwy do wszystkich świętych.

Cmentarze odwiedzamy od XIX wieku

Dawniej obchodzono Dziady i wierzono, że zmarli śmiercią naturalną pojawiali się w swoich domach, gdzie zostawali przez kilka dni. Natomiast powszechny obecnie zwyczaj odwiedzania cmentarzy nie był znany. Dawniej cmentarze były zarośnięte, zaniedbane, nie było nagrobków tylko kopczyki.

Odwiedzanie cmentarzy pojawiło się dopiero w XIX stuleciu, a strojenie grobów, takie jak wysypywanie piaskiem, ozdabianie zielonymi gałązkami, układanie z szyszek krzyży i palenie światła nastąpiło w okresie międzywojennym.

Dawniej nieznana była obecnie praktykowana modlitwa za dusze zmarłych. Ta tradycja swój początek wzięła w VII wieku. Papież Bonifacy IV wprowadził Dzień Wszystkich Świętych gdy rzymski Panteon został zamieniony na świątynię pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Wówczas modlono się jedynie za dusze świętych.

Dziś dajemy światło

Dawne pogańskie obrzędy Dziadów zostały przeniesione na grunt chrześcijański. Do dziś przecież palimy znicze, czyli dajemy światło. To nie tylko symbol pamięci, ale niektórzy mówią, że światło znicza ma ogrzać duszę. Obrzędy pogańskie zostały więc zaadaptowane przez kościół, który je zmodyfikował. Są modlitwy, wypominki, odwiedza się groby. Wszystkich Świętych to radosny dzień w kościele katolickim.

Nawet w czasach PRLu, był dniem wolnym od pracy. Wtedy jednak, aby nadać mu świecki charakter, mówiono o nim „Święto Zmarłych”.

Dzień zaduszny obchodzony jest 2 listopada

Melancholijny i pełen zadumy jest za to Dzień Zaduszny, przypadający na 2 listopada. To Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, także tych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Można im pomóc w okresie oktawy Święta wszystkich Świętych i ofiarować za nich odpust zupełny. Kult dusz wszystkich zmarłych został wprowadzony przez cystersów dopiero w X wieku, a w Polsce przyjął się w XII stuleciu. Zwyczaj ten wywodzi się z tradycji modłów za zmarłych zakonników.

Czytaj więcej