Silesion.PL

serwis informacyjny

Wszystkich Świętych. Czego się spodziewać na drogach? Yanosik sprawdza, co się działo w zeszłym roku

spaliny korek

Polacy już szykują się do odwiedzin cmentarzy, jeszcze zanim na drogach rozpoczną się korki, związane ze wzmożonym ruchem na Wszystkich Świętych. Ten okres zwykle bywa trudny dla kierowców – pojawiają się liczne zmiany w organizacji ruchu, na drogach jest więcej patroli policji i niestety dochodzi również częściej do wypadków. Jak wyglądał ruch w ubiegłoroczne Święto Zmarłych? Yanosik przypomina.

Policyjna akcja „Znicz”

Policyjne patrole co roku na przełomie października oraz listopada rozpoczynają akcję „Znicz”, której celem jest zabezpieczenie ruchu na drogach przed i w trakcie Wszystkich Świętych. W zeszłoroczne święto polskie drogi były patrolowane przez około 5 tysięcy funkcjonariuszy.

Policja, jak co roku ma bardzo dużo pracy w czasie Wszystkich Świętych. W 2021 roku odnotowaliśmy najwięcej zgłoszeń patroli policji 1 listopada (15 755), w większości na drogach krajowych oraz innych, takich jak gminne, powiatowe, wojewódzkie, zjazdowe i dojazdowe. Jednakże już od 29 października liczba zgłoszeń patroli przez użytkowników naszej aplikacji wzrastała, co jest związane z rozpoczęciem wyjazdów na Wszystkich Świętych, a tym samym ze wzmożonym ruchem na drogach, co także potwierdzają nasze dane względem liczby przejechanych kilometrów w czasie całego długiego weekendu – tłumaczy Patryk Treumann, Yanosik.pl

W 2021 roku w czasie świąt w całym kraju odnotowano 288 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 18 osób, a 345 zostało rannych. Zwykle przyczyną zdarzeń jest nadmierna prędkość jazdy oraz brawura kierowców. Niestety to nie wszystko… W czasie ubiegłorocznej akcji „Znicz” zatrzymano również 1 360 nietrzeźwych kierowców.

Niestety wciąż wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy ze stanu tzw. nieświadomej nietrzeźwości i po zakrapianej imprezie wsiada na drugi dzień za kółko, bez zbadania się alkomatem. Pomimo dobrego samopoczucia, alkohol wciąż może się znajdować w organizmie i powodować obniżoną koncentrację oraz osłabiać refleks. Wówczas czas reakcji staje się wydłużony, a do tego spada możliwość racjonalnej oceny sytuacji za kółkiem – komentuje Patryk Treumann, Yanosik.pl

W 2021 roku w czasie Wszystkich Świętych było mniej wypadków śmiertelnych

W 2021 roku doszło do mniejszej liczby wypadków śmiertelnych (18) aniżeli w 2020 roku (23), mimo tego że liczba wyjazdów do nekropolii była większa. Najwięcej kilometrów, w czasie świąt w ubiegłym roku, pokonali mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia z kategorii większych polskich miast. Z kolei z mniejszych aglomeracji w trasę wyruszyło najwięcej kierowców z Katowic, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Szczecina.

W ubiegłym roku Polacy rozpoczęli wyjazdy na Wszystkich Świętych już w piątek 29 października. W tym dniu odnotowaliśmy najwięcej pokonywanych kilometrów w powyższych miastach. Wielu zmotoryzowanych wybrało ten dzień na podróż, ze względu na chęć odwiedzin nekropolii znajdujących się w innych miastach niż ich miejsce zamieszkania oraz odwiedzin swoich bliskich. W tym roku również możemy się spodziewać, że wyjazdy rozpoczną się już w piątek 28 października, ze względu na chęć odbycia odwiedzin cmentarzy i bliskich osób, przed wzmożonym ruchem, który z kolei zacznie się 1 listopada. Jednocześnie przypominam, że Yanosik po raz kolejny w tym roku, we współpracy z policją, będzie wspierał kierowców, pokazując objazdy, korki i prowadząc bezpiecznie do celu – mówi Patryk Treumann

Być może również część osób zdecyduje się na przedłużenie wolnego, biorąc urlop w poniedziałek, co spowoduje że będą mieli więcej czasu na odwiedziny nekropolii.

Twórcy Yanosika przypominają, jak wyglądała liczba zgłoszeń użytkowników aplikacji względem wypadków na trasie w czasie Wszystkich Świętych w ubiegłym roku:

– Najwięcej zgłoszeń dotyczących wypadków na trasie w czasie Wszystkich Świętych odnotowaliśmy 29 października, czyli w momencie wzrostu liczby przejechanych kilometrów przez użytkowników naszej aplikacji. Znacznie mniej wypadków zgłaszali nam kierowcy 1 listopada 2021 roku – mówi Patryk Treumann

Przyglądając się analizie ruchu w czasie Wszystkich Świętych w ubiegłym roku, możemy być pewni, że i w tym roku wyjazdy zmotoryzowanych Polaków rozpoczną się już w piątek i ruch na drogach może być wzmożony przez cały weekend. Czy nowy taryfikator powstrzyma kierowców przed łamaniem przepisów drogowych?

O bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego zadba policja, która jak co roku, w ramach akcji „Znicz” obejmie patrolami okolice nekropolii oraz popularne trasy wyjazdowe. Może się jednak okazać, że widmo wysokiego mandatu lub dużej liczby punktów karnych również wpłynie na zachowania polskich kierowców w czasie Wszystkich Świętych.

Pamiętajcie o rozsądku za kółkiem – warunki atmosferyczne są teraz znacznie trudniejsze, a widoczność gorsza. Nie szarżujcie, jeźdźcie bezpiecznie i jeśli dzień wcześniej braliście udział w zakrapianym spotkaniu, to sprawdźcie swój stan trzeźwości zanim poprowadzicie auto!

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024