Czytasz: Ośmiu górników nie żyje. Co z Barbórką?

Ośmiu górników nie żyje. Co z Barbórką?

Żałoba po zawale w kopalni Rudna w Polkowicach. Tragedia zdarzyła się na kilka dni przed górniczym świętem.

Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. ogłosił czterodniową żałobę. Odwołano część tradycyjnych uroczystości barbórkowych. Nie tylko KGHM odwołuje świętowanie Barbórki. Po tragicznym wstrząsie w kopalni i śmierci ośmiu górników również akademia barbórkowa nadzoru górniczego w Katowicach planowana 2 grudnia w Muzeum Śląskim, została odwołana przez w.o. prezesa WUG, Piotra Wojtachę. Odprawiona zostanie tylko msza św. o godzinie 9 w Kościele Piotra i Pawła w Katowicach, przy ul. Mikołowskiej.

Wstrząs w kopalni Rudna. Ośmiu górników nie żyje

W środę wieczorem, po trwającej całą dobę akcji ratowniczej, odnaleziono ciała trzech ostatnich górników poszukiwanych po wstrząsie w kopalni Rudna w Polkowicach. Tym samym bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do ośmiu osób. Górnicy w wieku od 23 do 50 lat zginęli w jednej z największych tragedii w KGHM. Mimo ogromnego zaangażowania ratowników nie udało się uratować nikogo spośród górników, których poszukiwano.

Do silnego, samoistnego wstrząsu doszło w kopalni we wtorek po godz. 21. Władze KGHM podały, że wstrząs był bardzo silny i spowodował ogromne zniszczenia. Magnituda wynosiła ok. 3,4 stopnia. W rezultacie wstrząsu ośmiu górników poniosło śmierć, a dziewięciu zostało poszkodowanych. Na miejscu katastrofy była premier Beata Szydło.

Czytaj więcej