Czytasz: Wspólny bilet? Da się. Ale nie u nas
Nowy prezes Polskich Kolei Państwowych swoją kadencję zaczyna mocnym posunięciem.

Wszystko za sprawą biletów. I to nie byle jakich, bo łączących różne koleje. I co, da się?

Deklaracja

Wielokrotnie myślano nad wprowadzeniem jednego biletu. Takiego, który połączy różnych przewoźników. A pasażerom umili i usprawni podróż, może nawet obniży jej koszty. Po ostatniej konferencji Krzysztofa Mamińskiego widać światełko w tunelu, a projekt jest coraz bardziej realny. 

- Od kilkunastu miesięcy pracują zespoły, aby ideę wspólnego biletu urzeczywistnić. Myślę, że za niedługi czas będzie widoczny pierwszy krok dla klienta - powiedział prezes Mamiński.

Prezes nie chce podawać konkretnej daty, ale podkreśla, że w ciągu tego roku koleje czeka dużo pracy, a zmiany będą widoczne dla pasażerów. Jest tylko jeden problem. Wspólny bilet zostanie wprowadzony tylko w Trójmieście. Do końca roku powinnny zostać uruchomiony jeden bilet na przejazdy pociągami PKP Intercity, Przewozów Regionalnych i SKM Trójmiasto. 

Mamiński wyjaśnił, że przez formułę wspólnego przejazdu kolej będzie proponować klientom możliwość kupna w jednej transakcji i we wszystkich kanałach sprzedażowych, biletu na łączony przejazd pociągami tych trzech przewoźników.

Śląskie? Nie tym razem

Prezes powiedział, że konstrukcja informatyczna jest tak tworzona, aby sukcesywnie mogli przyłączać się do niej inni przewoźnicy. - Bardzo liczymy tutaj na rozszerzenie tego w następnych krokach na koleje samorządowe - stwierdził. Kiedy się to stanie? Niestety nie wiemy. Prace w woj. śląskim jeszcze nie zostały rozpoczęte. 

- Prace nad wspólnym biletem koordynuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, a PKP S.A. aktywnie w nich uczestniczy. Aktualnie uczestnicy prac koncentrują się na przygotowaniu do wdrożenia pierwszego etapu. O dalszych postępach prac i planach będziemy informować w późniejszym terminie. Planowane jest sukcesywne włączanie do projektu przewoźników samorządowych - odpowiada Paulina Jankowska, rzecznik prasowy PKP SA zapytana o wspólny bilet dla województwa śląskiego.  

Czy Koleje Śląskie coś wiedzą? - Spółka PKP SA nie przedstawiła nam tego pomysłu. W związku z tym nie znamy szczegółów tego projektu, tak więc też trudno nam go oceniać. Idea wspólnego biletu jest jednak zrozumiała a Koleje Śląskie pozostają otwarte na rozmowy w tym obszarze - komentuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. 

 

Czytaj więcej