Czytasz: Cieszyn: Psy na uwięzi, koty zostają w domu

Cieszyn: Psy na uwięzi, koty zostają w domu

Zaczęło się od martwego nietoperza, którego znaleźli mieszkańcy centrum Cieszyna przed jedną z kamienic. Badania potwierdziły u ssaka wściekliznę. Wprowadzono rygory, które dotkną właścicieli zwierząt domowych.

Martwy nietoperz został znaleziony przy jednej z kamienic w Cieszynie.

- Był wychudzony. Miałem podejrzenia, że może być chory. Przekazaliśmy go do laboratorium, by przeprowadzić badania. Otrzymaliśmy wyniki, które potwierdziły obawy – powiedział Bogusław Kubica, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Psy na uwięzi, koty zostają w domu

Na stronie Urzędu Miasta w Cieszynie pojawił się komunikat zatytułowany „Wścieklizna”. Wyznaczono obszar zagrożony wystąpieniem wścieklizny i wprowadzono zakazy. Nie wolno pozostawiać tam zwierząt gospodarskich i domowych bez nadzoru. Nie można organizować targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt. Zabrania się też przywozu i wywozu z obszaru zagrożonego psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę bez uzyskania zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie.

Co ważne, psy mają być trzymane na uwięzi, a koty pozostawać w zamknięciu. Dlaczego? Koty polują na nietoperze, mogą więc zarazić się tą chorobą, która jest śmiertelna. Trzeba też zaszczepić przeciwko wściekliźnie wszystkie psy, które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień, a także koty, które wypuszczane są z mieszkania.

Zasady obowiązują na obszarze zagrożonym do odwołania.

Obszar zagrożony jest wytyczony na poniższej mapie:

 


Nietoperze, które są pod ochroną, mogą być nosicielami wścieklizny. Zarażony jest niewielki procent tych ssaków, zaledwie 0,4. Objawy zarażenia wścieklizną to posmutnienie zwierzęcia, nieprzyjmowanie pokarmów, ewentualnie agresja.

Czytaj więcej