News

Cieszyn: Psy na uwięzi, koty zostają w domu

Zaczęło się od martwego nietoperza, którego znaleźli mieszkańcy centrum Cieszyna przed jedną z kamienic. Badania potwierdziły u ssaka wściekliznę. Wprowadzono rygory, które dotkną właścicieli zwierząt domowych.

Martwy nietoperz został znaleziony przy jednej z kamienic w Cieszynie.

- Był wychudzony. Miałem podejrzenia, że może być chory. Przekazaliśmy go do laboratorium, by przeprowadzić badania. Otrzymaliśmy wyniki, które potwierdziły obawy – powiedział Bogusław Kubica, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Psy na uwięzi, koty zostają w domu

Na stronie Urzędu Miasta w Cieszynie pojawił się komunikat zatytułowany „Wścieklizna”. Wyznaczono obszar zagrożony wystąpieniem wścieklizny i wprowadzono zakazy. Nie wolno pozostawiać tam zwierząt gospodarskich i domowych bez nadzoru. Nie można organizować targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt. Zabrania się też przywozu i wywozu z obszaru zagrożonego psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę bez uzyskania zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie.

Co ważne, psy mają być trzymane na uwięzi, a koty pozostawać w zamknięciu. Dlaczego? Koty polują na nietoperze, mogą więc zarazić się tą chorobą, która jest śmiertelna. Trzeba też zaszczepić przeciwko wściekliźnie wszystkie psy, które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień, a także koty, które wypuszczane są z mieszkania.

Zasady obowiązują na obszarze zagrożonym do odwołania.

Obszar zagrożony jest wytyczony na poniższej mapie:

 


Nietoperze, które są pod ochroną, mogą być nosicielami wścieklizny. Zarażony jest niewielki procent tych ssaków, zaledwie 0,4. Objawy zarażenia wścieklizną to posmutnienie zwierzęcia, nieprzyjmowanie pokarmów, ewentualnie agresja.

Czytaj więcej

Napisz do autora k.glowacka@silesion.pl
Zmiana kategorii na: Video