Czytasz: Wywróż sobie przyszłość

Wywróż sobie przyszłość

Znacie wszystkie wróżby andrzejkowe? Z pewnością nie. O wosku słyszał każdy, a o kubeczkach?

Świeczki, jabłka, liściasta herbata. To podstawowe rekwizyty, w jakie musimy zaopatrzy się jeszcze przed 29 listopada. Bo tylko dzięki nim poznasz swoją przyszłość, imię wybranka, a nawet zawód, jaki jest Ci pisany.

Noc z 29 na 30 listopada to najlepszy czas w roku na wróżby. Według tradycji podczas wigilii świętego Andrzeja siły magiczne są najsilniejsze, a szanse na poznanie przeznaczenia największe. W przeszłości wróżby andrzejkowe wykonywały tylko niezamężne dziewczyny. Dziś Andrzejki są zabawą dla wszystkich.

Najciekawsze wróżby andrzejkowe

Wróżby andrzejkowe dla dorosłych i dzieci: 1. Wosk w roli głównej

Tradycyjną i najbardziej znaną wróżbą andrzejkową jest lanie wosku.

Zimna woda, klucz z dziurką, który otworzy przed nami tajemnice losu i roztopiony wosk. Przez uszko od klucza przelewamy gorący wosk i obserwujemy zastygającą masę. Następnie przy pomocy latarki i masy „rzucamy” cień na ścianę. Cień jest najważniejszy. To z niego możemy wyczytać wszystko o przyszłej miłości. Skąd będzie pochodził wybranek, jaki zawód wykonuje, a nawet to, jak wygląda. W interpretacji obrazu najważniejsza jest wyobraźnia!

Wróżby andrzejkowe dla dorosłych i dzieci: 2. Jabłko prawdę Ci powie

Na co dzień obierki nie mają znaczenia. Tym razem stanowią podstawę wróżby. Obierając jabłko musimy postarać się o jak najdłuższą skórkę. Następnie rzucamy ją za siebie. W uzyskanym kształcie odnajdujemy literę. To ona stanowi początek imienia przyszłej miłości.

Wróżby andrzejkowe dla dorosłych i dzieci: 3. Herbaciane fusy

Zaparzamy liściastą herbatę. Wypijamy większość. W filiżance zostawiamy tylko tyle płynu, aby lekko zakrywał liście. Mieszamy całość. Następnie odwracamy filiżankę. Kiedy herbata wycieknie na spodek podnosimy filiżankę. Z pozostałych fusów odczytujemy kształt. Ryba symbolizuje pieniądze, miecz – problemy, statek – podróż, anioł – dobrą nowinę.

Wróżby andrzejkowe dla dorosłych i dzieci: 4. Wyścig butów

Wszyscy zebrani ściągają but z lewej nogi. Kolejno, od najbardziej oddalonego miejsca w pokoju, układają but za butem w kierunku drzwi. But, który pierwszy przekroczy próg wskaże osobę, która najszybciej wyjdzie za mąż.

Wróżby andrzejkowe dla dorosłych i dzieci: 5. Kubeczki w ruch

Przygotowujemy kilka plastikowych kubeczków. Chowamy pod nie różne przedmioty. Moneta – symbol bogactwa, klucz – nowy dom, obrączka – ślub, zabawkowy samochodzik – podróż, kostka cukru – szczęście, cytryna – problem. Wylosowany przedmiot zwiastuje przyszłość. Aby urozmaicić zabawę, jeden kubeczek można zostawić pusty. Brak przedmiotu zwiastuje pecha.

Wróżby andrzejkowe dla dorosłych i dzieci: 6. Kartonowe serce

Z czerwonego papieru wycinamy serce. Na jednej stronie piszemy imiona mężczyzn, na drugiej kobiet. Odwracamy serce odpowiednio dla każdego uczestnika zabawy. Następnie szpilką przebijamy serce. Imię, jakie wylosujemy zwiastuje przyszłego wybranka/wybrankę. Zamiast imion na sercu można zapisać nazwy zawodów.

Wróżby andrzejkowe dla dorosłych i dzieci: 7. Wahadełko

Wyrwij z głowy najdłuższy włos, zawieś na nim obrączkę. Przytrzymaj nawleczoną obrączkę nad wewnętrzną stroną lewej dłoni. Całość utrzymuj nieruchomo. Po chwili wahadełko zacznie się ruszać. Jeśli będzie to ruch w przód i w tył – w przyszłości spodziewaj się syna. Koła oznaczają córkę.

Czytaj więcej