Czytasz: Rośnie przy drodze, a jest cudem na kleszcze

Rośnie przy drodze, a jest cudem na kleszcze

Pospolite rozwiązanie na skomplikowany problem. Co to takiego? To wrotycz, których rośnie niemal przy każdej drodze w naszym kraju. Idealny kleszczowy odstraszacz!

Ma niewielkie żółte kwiaty i intensywny zapach. Kamfory – jak twierdzą specjaliści od roślin. Wrotycz, bo tak nazywa się ten popularny przydrożny chwast, stał się niedawno hitem w walce z niebezpiecznymi kleszczami.

Wielka moc w niedużej roślinie

Na czym polega przewaga wrotycza nad innymi metodami? Jak podają eksperci z portalu poradnikzdrowie.pl, moc rośliny drzemie w jej zapachu. - Dlatego skutecznie odstrasza kleszcze, muchy, komary, mrówki, mszyce, mole i inne owady - wyliczają. Radzą, by wrotyczem nacierać skórę, pamiętać trzeba jednak o kilku warunkach stosowania.

Wrotycz - tak, ale po obróbce

Przede wszystkim: wrotycza w pierwotnej postaci nie można stosować bezpośrednio na skórę. Można go za to zaparzyć, wystudzić i napar wlać do atomizera. Dopiero tak przyrządzonym naparem spryskujemy skórę. Jeśli nie chcemy bawić się w samodzielne przygotowanie roztworu, w aptece zaopatrzyć można się w olejek eteryczny z wrotycza. Zanim posmarujemy nim skórę, warto jednak rozcieńczyć gęstą ciecz. Na przykład zwykłym olejem słonecznikowym. - Nie należy natomiast pić wrotycza. W takiej formie przyjmowania, jest trujący – przestrzegają specjaliści z poradnikzdrowie.pl.

Wrotycz pospolity to gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje w całej Europie i na obszarach Azji o umiarkowanym klimacie. Rozprzestrzenił się także gdzieniegdzie poza tym obszarem. W Polsce jest gatunkiem pospolitym.

Wrotycz pospolity rozrasta się w duże kępy przy pomocy krótkich kłączy. Cała roślina wydziela silną woń, przypominającą nieco zapach kamfory, co dla wielu osób jest odstręczające.

Wrotycz pospolity to roślina lecznicza. Surowiec zielarski: Kwiat wrotyczu (Flos Athannasiae, Flos Cinnae), olejek wrotyczowy (Oleum Tanateci). Kwiaty wrotyczu zawierają od 1 do 1,5% olejku, którego głównymi składnikami są tujon, izotujon, kamfora, borneol oraz gorzki lakton – tanacetyna i flawonidy: akacetyna i luteolina.

Wrotycz pospolity - działanie:

Roślina była stosowana dawniej do spędzania płodu, leczenia histerii, do pobudzania menstruacji oraz przy stłuczeniach, zwichnięciach, reumatyzmie i chorobach skóry. Używano jej też do zwalczania robaków obłych w układzie pokarmowym. Była w tym skuteczna, jednak w koniecznych do tego celu ilościach miała już działanie trujące dla człowieka. Obecnie jest stosowana jako domieszka do leków zewnętrznego stosowania we wszawicy głowowej i łonowej (alkoholowy wyciąg o nazwie Artemisol).

Sztuka kulinarna: choć wrotycz pospolity jest trujący, w średniowieczu był stosowany jako przyprawa. Np. jego młodych pączków używano zamiast kaparów, a koszyczki kwiatowe zapiekano w cieście. Obecnie już nie jest używany w kuchni. za: wikipedia

Czytaj więcej