Czytasz: Wpuszczeni w kanał. Ruszył nowy sezon!

Wpuszczeni w kanał. Ruszył nowy sezon!

01:19
Czy zostanie pobity rekord z zeszłego roku? Jakie będzie zainteresowanie pływaniem po Kanale Gliwickim?

Klikając w strzałki zobacz kolejne zdjęcia ze śluzy w gliwickiej dzielnicy Łabędy:

Sezon 2017 na Kanale Gliwickim rozpoczęty! >> ZOBACZ NASZE POŻEGNANIE! <<

W 2016 roku Kanał Gliwicki pokonało około 5 tysięcy jednostek pływających. Z początkiem tygodnia rozpoczął się nowy sezon nawigacyjny na “wodnej” autostradzie. Kanał Gliwicki od lat trzydziestych ubiegłego wieku łączy Górny Śląsk z Odrą. Powstawał w latach 1934-1940 (do 1945 r. noszący imię Adolfa Hitlera) był najnowocześniejszym szlakiem wodnym w ówczesnej Europie. Nazywany również Górnośląskim ma długość 42 kilometrów, maksymalna głębokość to 3,5 metra.

- Razem z Kanałem zbudowano nowoczesny port przeładunkowy i kolejową stację portową. Dzięki Kanałowi „zbliżono” Odrę do Górnego Śląska, zapewniono połączenie drogą wodną śląskiego okręgu przemysłowego z portem w Szczecinie, a poprzez kanały śródlądowe Niemiec z portami Zachodniej Europy. - mówi Anna Kulczyk, Muzeum w Gliwicach.

Obecnie kanałem dopłyniemy z Gliwic do Kędzierzyna-Koźla. Po drodze czeka nas atrakcja w postaci “śluzowania”. Na całym odcinku znajduje się sześć śluz, które umożliwiają żeglugę transportową oraz turystyczną.

Śluzowanie od poniedziałku do piątku

Śluzowanie odbywa się w robocze dni tygodnia w godz. od 6.00 do 22.00. Natomiast od końca kwietnia aż do końca października przeprawa barek transportowych oraz mniejszych, turystycznych statków i łodzi, będzie możliwa 7 dni w tygodniu między godz. 6.00 i 22.00.

- To kolejny sezon nawigacyjny na wodach Kanału Gliwickiego, kiedy śluzowania będą odbywały się 7 dni w tygodniu. Oznacza to, że zwłaszcza latem, gdy zainteresowanie żeglugą jest największe ta droga wodna będzie dostępna również w niedziele i święta – informuje Linda Hofman, rzecznik prasowa RZGW w Gliwicach - Rozpoczynający się sezon żeglugowy będzie okazją dla wodniaków, aby pokonując Kanał Gliwicki zobaczyć, jak zmieniają się zlokalizowane na nim obiekty.

Zwiedzanie śluzy Rudziniec już wkrótce!

A jest co oglądać. Prawie stuletnie działające zabytki techniki, a po drodze także kolonie kormoranów czy też Pałac Ballestremów w Pławniowicach. Część śluz (Rudziniec, Kłodnica) przeszła już gruntowny remont, według zapewnień administratora kanału, czyli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, jeszcze w tym roku będziemy mogli nacieszyć oko zmodernizowaną śluzą “Dzierżno”. Po rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę remontu śluzy w Łabędach prace mają zostać wznowione. Firmę, która ma się tym zająć poznamy lada dzień.

>> ŚLUZY DO REMONTU <<

Zarządca Kanału Gliwickiego obiecuje, że podczas specjalnych wydarzeń będzie można bliżej przyjrzeć się tym cudom techniki.

- Już w maju otwarta dla zwiedzających zostanie śluza Rudziniec. Wspólnie z obsługą obiektu będzie można przyjrzeć się z bliska maszynerii, która wprawia w ruch potężne wrota, poznać zasady działania urządzeń hydrotechnicznych, zaznajomić się z barwną historią Kanału Gliwickiego i znaczeniem środków unijnych dla zachowania sprawności tej infrastruktury, a także wybrać się w rejs statkiem po Kanale Gliwickim. - dodaje Linda Hoffman.

Daj się wpuścić w kanał! Turystycznie oczywiście!

Sezon rozpoczęła też gliwicka Marina. Za załogą już pierwszy rejs. Oficjalne rozpoczęcie sezonu 29 kwietnia. Działająca od 5 lat na terenie Śląskiego Centrum Logistyki Marina tego dnia będzie obchodzić swoje urodziny.

- Szlak został przetarty. Czekamy na koniec kwietnia i nasze urodziny, podczas których odbędzie się chrzest łodzi “Rumba”. Na gości czeka dyskoteka na wodzie pod gwiazdami, tort a także możliwość odbycia krótkich rejsów do śluzy w Łabędach - mówi Ewa Sternal, Marina Gliwice.

 

 

Czytaj więcej