Czytasz: Wózek inwalidzki dla suczki już gotowy

Wózek inwalidzki dla suczki już gotowy

Jego konstrukcję opracowali naukowcy i studenci z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Odbiór sprzętu zaplanowano na czwartek.

Oficjalny odbiór na będzie miał miejsce na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu.

- Na miejscu będzie także Pan Piotr Czarnota, który wirtualnie zaadoptował Agnes. Pan Piotr jest osobą niepełnosprawną, porusza się na wózku, ale jest niezwykle aktywny. Przyjedzie poznać psiaka - wyjaśnia w rozmowie z Silesion.pl Agata Magiera z Fundacji Węgielek.

Przypominjmy, suczka Agnes trafiła z Ukrainy do Fundacj w maju zeszłego roku. Badania wykazały u niej polineuropatię, czyli zapalenie wielonerwowe. Piesek ma problem z samodzielnym poruszaniem się.

Dzięki konsultacji z fizjoterapeutami wpadliśmy na pomysł skonstruowania wózka inwalidzkiego – mówiła w listopadzie Agata Magiera. - Wysłaliśmy maila do trzech politechnik: śląskiej, krakowskiej i wrocławskiej. Ta pierwsza zobowiązała się do wzięcia udziału w projekcie. Teraz jesteśmy po dwóch przymiarkach, najpóźniej do końca roku ma być on gotowy do użytku - dodaje.

Agnes w trakcie przymiarki wózka. fot. Fundacja Węgielek

 

Nad budową prototypu wózka, przy współudziale firmy Rehatronics s.a, pracują: dr hab. Inż. Robert Michnik, dr inż. Kamil Joszko, mgr inż. Maksymilian Śmiech, a także dr inż. Agata Guzik-Kopyto oraz studenci ze studenckiego koła naukowego biomechatroniki „biokreatywni”.


- Proces projektowania poprzedzony został badaniami w Laboratorium Biomechaniki Narządu Ruchu Wydziału Inżynierii Biomedycznej, gdzie dokonano oceny zdolności ruchowych pieska oraz określono jego cechy antropometryczne. Te informacje pozwoliły na sformułowanie założeń konstrukcyjnych wózka.

Jak do tej pory powstały dwa prototypy funkcjonalne wózka z lekkich materiałów PCV. Celem opracowanych konstrukcji było sprawdzenie cech funkcjonalnych wózka-mówi dr inż. Kamil Joszko.


Ostatnia przymiarka, która odbyła się z początkiem listopada, okazała się być bardzo obiecująca.

- Opracowany prototyp funkcjonalny spełnia nasze założenia oraz oczekiwania Fundacji Węgielek. W kolejnym etapie wykony zostanie prototyp docelowy, który po pozytywnych testach zostanie przekazany do użytkowania przez suczkę Agnes. Ostatni etap projektu to praca Agnes z rehabilitantem, której celem będzie nauczenie pieska funkcjonowania z opracowaną konstrukcją wózka – dodaje dr inż. Agata Guzik-Kopyto.

Agnes. Fot. Fundacja Węgielek

Fundacja Węgielek powstała w 2012 r. Zajmuje się niesieniem pomocy zwierzętom, które padły ofiarami ludzkiej bezmyślności, okrucieństwa i niehumanitarnego traktowania. Pod swoją opiekę przyjmujemy głównie zwierzęta chore, niedomagające, wymagające intensywnego leczenia, stałej opieki lekarzy weterynarii, a nierzadko wsparcia specjalistów w dziedzinach behawiorystki i rehabilitacji zwierząt (zoofizjoterapii).

 

Czytaj więcej