Czytasz: WOŚP-owym tramwajem przez metropolię [WIDEO i ZDJĘCIA]

WOŚP-owym tramwajem przez metropolię [WIDEO i ZDJĘCIA]

Do wielkiego finału śląskimi torami sunie zabytkowy tramwaj. Biletem są serduszka.

Z okazji 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na śląskie tory wyjechał wyjątkowy tramwaj. To zabytkowy wagon silnikowy typu „N” wyprodukowany w Chorzowie w 1957 roku. Tramwaje tego typu z powszechnego użytku zostały wycofane w 1983 roku. Pociąg S27 jest jedynym takim w Polsce.

-Tutaj nie ma nic co myśli za motorniczego. Trzeba każdy ruch planować z dużym wyprzedzeniem i wykazać się odrobiną krzepy - mówi  Jakub Drogoś, prezes klubu Miłośników Transportu Miejskiego. - Biletem są datki zbierane do puszek wolontariuszy. Kończymy przed godz. 20:00 także jeszcze w Bytomiu można się z nami zabrać na światełko do nieba w amfiteatrze w parku miejskim - dodaje.

W tramwaju S-27 zbiórka na rzecz WOŚP prowadzona jest zbiórka przez wolontariuszy z Hufca ZHP Bytom. Ponadto, na scenie finałowej przeprowadzona zostanie licytacja unikalnego kalendarza wydanego przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A. Kalendarz wydany w serii limitowanej, nie przeznaczonej do sprzedaży, składa się z 13 kart z grafikami pana Grzegorza Chudego z cyklu “Luftbany”.

Finał 27. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy skupiony jest na zakupie nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków. Do szpitali trafić mają tak zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii.