Czytasz: WOŚP dumny ze Śląska
04:25
25. finał WOŚP. Kilkadziesiąt sztabów, tysiące wolontariuszy. W całej Polsce i w naszym województwie.

Tegoroczny jubileuszowy finał przyniósł dla WOŚP wiele zmian. Nie mówią o problemach, nie skarżą się na atmosferę wokół finału. Nie komentują działań polityków. Wyzwania, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć nazywają przygodą. Sam finał, jak co roku jest akcją, która przebiegnie wokół znanego wszystkim schematu. 120 tysięcy wolontariuszy w Polsce i na świecie. 1700 sztabów, które koordynują pracę tych wolontariuszy. Niezliczone ilości imprez, koncertów, happeningów, zabaw i pomysłów realizowanych lokalnie na postawie idei finału WOŚP. Na końcu to zakup sprzętu medycznego na wsparcie pediatrii i geriatrii.

- Jurek Owsiak w tej samej żółtej koszuli i czerwonych spodniach prowadzić będzie na antenie, owszem innej telewizji, ale to serce i duch rock’n’roll-owe się nie zmieni - zapewnia Krzysztof Dobies.

Z TEGO MIEJSCA W POLSCE JESTEŚMY DUMNI

- W październiku, listopadzie, kiedy spływają do nas zgłoszenia Śląsk jest niesamowicie aktywny. Jest też takim regionem, który my zawsze pokazujemy, gdy mówimy na finale o geriatrii. Tę dziedzinę medycyny Orkiestra od pięciu lat wspiera bardzo aktywnie. Jesteście przykładem dla całej Polski. W całej Polsce jest gigantyczny problem z rozwojem medycyny geriatrycznej, ze szpitalami, z oddziałami. O tyle na Śląsku tych oddziałów jest kilka i ta dziedzina medycyny funkcjonuje bardzo dobrze. Macie fantastyczny szpital w Katowicach - mówi Krzysztof Dobies


SŁOŃCE ŚWIECI JASNO NAD WOŚP

Po sprawdzeniu rozmieszczenia sztabów WOŚP na całym świecie, fundacja doszła do wniosków, że wszędzie tam, gdzie są Polacy, tam bardzo często pojawia się serduszko Orkiestry.

- Zauważyliśmy, że tego dnia słońce nad Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy nie zajdzie. Zaczynamy granie w Australii, później będziemy w Indonezji, będziemy w Japonii, będziemy w Chinach, w calusieńkiej Europie i w Ameryce Północnej. W wielu miejscach na świecie pojawi się serduszko orkiestry. Jak dawniej Imperium Brytyjskie, tak teraz Orkiestra jest taką ideą, która tego dnia zawsze będzie cieszyła się blaskiem słońca.

PODZIAŁY MUSZĄ ZEJSĆ NA DRUGI PLAN

Chociaż w sobotę w całym kraju zorganizowane pikniki Bezpieczna Polska wspierane przez Caritas Ordynariatu Polowego Wojska, tak sam Caritas w tym roku postanowił poprzeć ideę WOŚP. Ale to nie pierwszy przykład współpracy między tymi organizacjami. WOŚP wyposaża ośrodki i hospicja Caritas w sprzęt medyczny. Na fali prób podziału i budowani murów pomiędzy Polakami obie organizacje postanowiły się temu sprzeciwić.

- My tak naprawdę w tym dziele niesienia pomocy wielokrotnie ze sobą współpracujemy. Odżegnywaliśmy się od wielu prób konfrontowania ze sobą naszych obu organizacji. Jeżeli spojrzymy sobie na ranking zaufania społecznego, to spośród wszystkich instytucji życia publicznego są dwie organizacje pozarządowe WOŚP i Caritas. Nasze kontakty z Caritasem nie są nowe i nie są zaskoczeniem.

Do końca świata i jeden dzień dłużej

W samym sercu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy życzą sobie, żeby idea jednocząca Polaków ponad wszelkimi podziałami przetrwała do końca świata i jeden dzień dłużej. 25. finał wystartował.

 

Czytaj więcej