Czytasz: Wojna światów w Zagłębiu (MAMY BILETY!)

Wojna światów w Zagłębiu (MAMY BILETY!)

Steven Spielberg zrobił film, a Weronika Szczawińska przełoży książkę Wellsa na deski teatralne.

Spektakl oparty jest na fragmentach „Wojny światów” Herberta George'a Wellsa, czyli jednej z najważniejszych powieści science fiction.

Niespodziewani goście na wiktoriańskiej herbatce

"Wojna światów" w reżyserii Stevena Spielberga.

Obserwujemy wiktoriański salon z jego osobliwymi zwyczajami i pozornie nieśmiertelną hierarchią społeczną.  Beztroskie godziny dyskusji przy rytualnych herbatkach przerywa nagła inwazja pozaziemskiej cywilizacji. Trudno jednak wyobrazić sobie to, że w ten bezpieczny świat mogłaby wkroczyć brutalna wojna. 

Atak dążącej do całkowitej destrukcji ludzkiego świata siły staje się w spektaklu punktem wyjścia do poszukiwania odpowiedzi na dotkliwie współczesne pytania. Do kogo należy Ziemia? Czy tylko do człowieka? Czy hierarchiczny porządek świata jest naturalny? Jak szybko można zostać uchodźcą? Czy na prowincji na pewno jest bezpiecznie? I czy można żyć bez kontaktu z tym, co inne i obce?

Czasy z kryzysem w roli głównej

 - Książka Wellsa  jest czymś o wiele więcej niż tylko zgrabną retro-opowieścią, prekursorską wobec niektórych wynalazków technicznych. Czytana dzisiaj zaskakuje - nie tyle futurystyczną wizją totalnej wojny, co perspektywą, którą Wells przyjmuje wobec uświęconego porządku świata – mówi Weronika Szczawińska, reżyserka spektaklu.

- W naszym ujęciu „Wojna światów” to istotna przypowieść na czasy, których najważniejszym słowem jest „kryzys”. Wykorzystując fragmenty fabuły powieści H.G. Wellsa chcemy opowiedzieć o pysze, która buduje imperia i sankcjonuje przemoc – dodaje.

Po filmach czas na spektakl

„Wojna światów” wkroczyła też do kin. W 1953 roku powstał film w reżyserii Byrona Haskina. Tom Cruise zagrał w nowej wersji tego dzieła, które w 2005 roku wyreżyserował Steven Spielberg.

W spektaklu zobaczymy m.in. nową twarz Teatru Zagłębia - Nataszę Aleksandrowitch, Michała Bałagę, Ryszardę Bielicką-Celińską, Agnieszkę Bieńkowską, Kamila Bochniaka, Beatę Deutschman i Łukasza Stawarczyka.

Premiera „Wojny światów” odbędzie się 4 listopada w sosnowieckim Teatrze Zagłębia.

Mamy bilety!

Mamy dla Was jedno podwójne zaproszenie na 5 listopada i jedno podwójne na 12 listopada. Napiszcie, dlaczego chcecie zobaczyć tę szukę. Wybierzemy najciekawszą odpowiedź. Piszcie na kontakt@silesion.pl i nie zapomnijcie się podpisać. Na maile czekamy do końca tygodnia.

Czytaj więcej