Czytasz: Zaskakujące dane: najwyższe zarobki w Polsce są w śląskiem i mazowieckiem!

Zaskakujące dane: najwyższe zarobki w Polsce są w śląskiem i mazowieckiem!

Badania GUS: województwo śląskie drugie w Polsce pod kątem średniej zarobków!

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane za grudzień 2018. Wynika z nich, że sytuacja na rynku pracy ciągle się polepsza, zarobki rosną i dla woj. śląskiego średnia wynosi 5995,19 zł!

Średnia dla całego kraju wynosi 5274,95 zł brutto, co w przeliczeniu na zarobki netto wynosi ok. 3740 zł. To pierwszy raz, gdy średnia przekroczyła 5 tys. zł. W ubiegłym roku zabrakło jedynie 27 zł. W rankingu województw województwo śląskie znajduje się na drugim miejscu z wynikiem 5995,19 zł brutto, co w przeliczeniu na stawkę netto wynosi ok. 4200 zł. Na pierwszym miejscu plasuje się województwo mazowieckie z kwotą 6087,21 zł. Warto jednak podkreślić, że dla tego województwa stawkę zawyża Warszawa. W wielu regionach Mazowsza stawki są bardzo niskie. Podium zamyka województwo dolnośląskie ze stawką 5515,53 zł.

Ze statystykami za grudzień jest jednak pewien problem - są one zawyżone ze względu na jednorazowe premie i świąteczne bonusy. Takiego poziomu nie uda się utrzymać i spadnie on w styczniu do podobnego wyniku, jaki był w listopadzie, czyli ok. 4900 zł.