Czytasz: Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości

Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości w Katowicach.

Tegoroczne obchody mają być sprawdzianem przed przyszłoroczną setną rocznicą odzyskania niepodległości. Tradycyjnie program obejmuje uroczystą mszę świętą, przemarsz ulicami Katowic, wystąpienia przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz defiladę. Nowością ma być pokaz sprzętu i wyposażenia służb mundurowych oraz poczęstunek dla mieszkańców.

13:30 piknik wojskowy

Zakończyły się oficjalne obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Na placu Sejmu Śląskiego trwa pokaz sprzętu i wyposażenia służb mundurowych. Mieszkańcy mogą przymierzyć strój bojowy policji, poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, czy też zobaczyć rzeczy przejęte przez śląskich celników.

 

12:30 Uroczystości przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego

Na placu Chrobrego u stóp pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podkreślał, że wolność nie jest dana raz na zawsze i każdego dnia należy o nią zabiegać.

- Polacy to naród, którego nie można złamać w niewoli. Polacy nigdy nie zrezygnowali z walki o wolność i niepodległość, nie zapomnieli o swej wierze, historii i kulturze. Pomimo – nieraz brutalnych – szykan oraz przeszkód, pielęgnowali polskość, wszystko, co stanowiło jej istotę i tradycję - mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Wojewoda kończąc swoje wystąpienie przypomniał słowa Ignacego Jana Paderewskiego: „Nie zginie Polska, nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale. Dla was, dla nas i dla całej ludzkości”.

W czasie obchodów przysięgę złożyli nowo przyjęci członkowie Strzelca.

Przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, organizacji pozarządowych, aktywiści miejscy, harcerze, żołnierze, policjanci, strażacy, służba więzienna oraz przestawiciele pozostałych służb mundurowych złożyli wieńce i kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.  

Uroczystości zakończyła defilada, którą prowadził kapelmistrz kapitan Krystian Siwek. Ulicą Jagiellońską przemaszerowała Kompania Honorowa Wojska Polskiego (34. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu), Kompania Honorowa Policji (Oddział Prewencji Policji w Katowicach), Kompania Honorowa Państwowej Straży Pożarnej (Śląska Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej), Kompania Honorowa Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach, Kompania Honorowa Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, Kompania Honorowa Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Drużyna Sztandarowa Chorągwi Śląskiej Związku Harcerstwa Polskiego, Drużyna Reprezentacyjna Hufca Katowice i klasa wojskowa z XV Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Katowicach.

12:15 Uroczysty przemarsz ulicami Katowic

Ulicami Katowic przemaszerowali uczestnicy obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Kolejną część zaplanowano przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na placu Chrobrego.

 

11:30 abp. Wiktor Skworc: „Dziś nie potrzeba koncentracji władzy”

Metropolita katowicki przestrzega przed korupcją i nadmierną władzą. W słowie skierowanym do przedstawicieli władzy, zarówno samorządowców, jak i członków rządu, metropolita katowicki podkreślił, że istotą pełnienia władzy jest służba drugiemu człowiekowi.

- Dobro wspólne stanowi cel i sens tworzenia państwa i wchodzących w jego skład struktur. (…) Sprawowanie władzy winno być służbą bliźniego. Dobro wspólne wymaga czystej gry - mówił metropolita katowicki

Nawiązując do słów Ewangelii, abp. Wiktor Skworc podkreślił, że nie można służyć dwom panom. Każdego dnia trzeba dokonywać wyboru między służbą Bogu, a mamonie. Za szczególne zagrożenie w naszym kraju uznał korupcję. Arcybiskup podkreślił, że pytanie o korupcję jest pytaniem o władzę. Jednak nie o to, jak się od władzy uwolnić, ale jak się nią posługiwać. Rozwiązaniem ma być nie restrykcyjne prawo, ale uczicwi ludzie obecni w życiu publicznym.

- Kościół wskazuje i będzie wskazywał, że kluczem do rozwiązania korupcji nie są najbardziej restrykcyjne prawa. Nawet powoływanie sejmowych komisji śledczych. Kluczem są prawi ludzie. Aby zmieniły się struktury, muszą w nich służyć ludzie prawych sumień. Niezbędni są ludzie odrzucający przekonanie, że za pomocą zła można budować dobro.


Czytaj całość: METROPOLITA KATOWICKI PRZESTRZEGA PRZED KORUPCJĄ I NADMIERNĄ WŁADZĄ.


 

10:30 Uroczysta msza św.

- Niech panuje zgoda i sprawiedliwość - mówi abp. Wiktor Skworc.

Punktualnie o 10:30 w katowickiej archikatedrze rozpoczęła się uroczysta msza z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Mszy świętej w intencji Ojczyzny przewodniczy ks. abp. Wiktor Skworc.

Biorą w niej udział przedstawiciele rządu, ministrowie Witold Bańka, Grzegorz Tobiszowski, Michał Wójcik, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa Wojciech Saługa, wiceprezydent Katowic parlamentarzyści, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, korpus dyplomatyczny, przedstawiciele służb mundurowych oraz kompanie honorowe wojska polskiego, policji, straży pożarnej, służby więzienne, harcerze i uczniowie klas wojskowych i policyjnych.

Katowiczanie świętują dzień niepodległości

Czytaj więcej