Czytasz: Wojewoda o powodzi: "jest szansa, że najgorsze nie przyjdzie"

Wojewoda o powodzi: "jest szansa, że najgorsze nie przyjdzie"

24 stany ostrzegawcze i 7 stanów alarmowych - tak przedstawia się sytuacja w województwie śląskim. "Można zakładać, że w najbliższym czasie pogotowie przeciwpowodziowe zostanie odwołane"

Po wideokonferencji z udziałem premier Beaty Szydło i ministra MSWiA Mariusza Błaszczaka, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w obecności komendanta straży pożarnej wydał specjalne oświadczenie na temat obecnej sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w naszym regionie:

- Jak podaje IMGW, z każdą godziną warunki będą coraz lepsze. Można zakładać, że w najbliższym czasie pogotowie przeciwpowodziowe zostanie odwołane - powiedział podczas briefingu prasowego Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Pogotowie przeciwpowodziowe zostało ogłoszone w piątek o godz. 9:00 w powiecie cieszyńskim oraz w powiecie częstochowskim na terenie gmin: Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomnice i Kruszyna. RZGW w Gliwicach poinformowało, że ze względu na podwyższony stan rzek zwiększono zrzuty wody ze zbiorników Goczałkowice 60m3/s oraz Kozłowa Góra 4m3/s. Służby straży pożarnej oraz wojewody na bieżąco monitorują sytuację i są w kontakcie z samorządami, zwłaszcza zagrożonych terenów.

Do tej pory strażacy z województwa śląskiego interweniowali 80 razy. Najczęściej chodziło o wypompowanie wody z piwnic albo udrożnienie kanalizacji zapchanej przez śmieci. Najwięcej pracy straż pożarna miała w powiecie częstochowskim. Tam, jak przekazał komendant śląski straży pożarnej, sytuacja się poprawia.

- Wczoraj wprowadziliśmy już wzmocnione dyżury. Wezwaliśmy dodatkowych 80 strażaków, pomagają nam też druhowie z OSP - zapewniał śląski komendant PSP Jacek Kleszczewski. - W razie potrzeb możemy do godziny wezwać jeszcze tysiąc strażaków. Sytuacja jest bezpieczna, wciąż dynamiczna, ale myślimy, że nie będzie już gorzej.

Po briefingu wojewoda wraz ze strażakami udał się do gminy Pawłowice. Tam potrzebna jest interwencja na wale przeciwpowodziowym, który na skutek szkód górniczych wymaga wzmocnienia.

Czytaj więcej