Czytasz: Wojciech Saługa: "Wystąpimy z wnioskiem do prokuratury"

Wojciech Saługa: "Wystąpimy z wnioskiem do prokuratury"

Marszałek Województwa skontrolował spółkę na terenie, której doszło do potężnego pożaru.

"Spółka BM Recykling prowadziła gospodarkę odpadami niezgodnie z wydanym przez Urząd Marszałkowski pozwoleniem" – to główny wniosek z kontroli, jaką przeprowadzili pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w miniony czwartek po pożarze nagromadzonych śmieci.

Przeczytaj równieżGęsty dym nad metropolią

- Odpady składowane były w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Wystąpimy z wnioskiem do prokuratury. Jest to trzeci pożar w tym miejscu. Wspólnie z Siemianowicami Śląskimi wystąpimy do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o wstrzymanie działania tej instalacji – zapowiedział podczas poniedziałkowego briefingu na ten temat marszałek Wojciech Saługa.

Marszałek zaapelował do rządu i parlamentarzystów o przyznanie większych kompetencji kontrolnych w stosunku do firm oraz możliwości interwencji w ich działalność.

Prezydent Siemianowic Śląskich przypomniał o swoim apelu z jesieni 2017 roku do premier Beaty Szydło. Postulował on m.in. kwestię wprowadzenia zapisów dotyczących interwencji w przedsiębiorstwie w przypadku występowania uciążliwych zapachów, a jest to główny problem tego składowiska.

- Chciałbym zaapelować do premiera, by dał nam te narzędzia. Teraz bez narzędzi możemy machać szabelką. Nie możemy interweniować, gdy śmierdzi – powiedział Rafał Piech.

Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego odpowiedzialny za ochronę środowiska, wskazał na konsekwencje braku narzędzi prawnych dla samorządów w egzekwowaniu przepisów ochrony środowiska.

- Problemem jest brak narzędzi prawnych dla WIOŚ, które umożliwią zamknięcie firmy, która prowadzi działalność nielegalnie. Narzędzia są skuteczne, gdy działają szybko – powiedział Mercik

Jego zdaniem w województwie mamy problem z terenami niekorzystnie przekształconymi, pod pozorem rekultywacji. Te wykorzystywane są do ponownego składowania szkodliwych odpadów.

Czytaj więcej