Czytasz: Saluga czy Kostempski? Członkowie PO wybrali

Saluga czy Kostempski? Członkowie PO wybrali

Śląska PO z nowym szefem.

Kwadrans po 21:00 skończyło się liczenie głosów członków śląskiej Platformy. O przywództwo w regionie rywalizowali marszałek województwa Wojciech Saluga i prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

Niespodzianki nie było. Saluga wygrał miażdżącą większością głosów. 81,6 proc. członków śląskiej PO postawiło na jego wizję przyszłości formacji. Na Kostempskiego zagłosowało 18,4 proc. osób. Jak informuje biuro regionalne PO frekwencja wyniosła 75 proc.

Nie są to jeszcze oficjalne wyniki, bo nie sporządzono protokołu komisji.

Dawid Kostempski zgłaszając swą kandydaturę przekonywał, że w śląskich strukturach Platformy jest wiele nierozwiązanych problemów, wśród których wymieniał brak aktywności ich kierownictwa, konflikty oraz frustrację niedocenianych szeregowych członków.

Wojciecha Saługę poparł m.in. wiceszef partii Borys Budka, który w połowie października, podczas obrad rady regionalnej PO w Katowicach miał mówić, że o kierowanie śląską PO powinien ubiegać się jeden kandydat - z poparciem pierwszoplanowych osób w partii.

Saługa dotychczas pełnił obowiązki przewodniczącego regionalnej Platformy – wakat na tym stanowisku pojawił się w końcu listopada 2015 r. po śmierci Tomasza Tomczykiewicza. Zgodnie ze statutem PO obowiązki szefa regionu obejmuje wówczas najstarszy wiekiem wiceprzewodniczący - była to b. minister edukacji Krystyna Szumilas, która jednak zrezygnowała z przewodniczenia regionowi. Wówczas zarząd regionalnej PO wyznaczył do pełnienia obowiązków szefa innego wiceprzewodniczącego - marszałka Saługę.

Wojciech Saługa urodził się 1969 r. w Jaworznie. W 1994 roku ukończył studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie na wydziale ekonomiki i organizacji produkcji. Swoją karierę zawodową, w latach 1994-2002, związał z Bankiem Śląskim.

W działalność polityczną zaangażował się w 1994 roku (należał m.in. do Unii Polityki Realnej). W latach 1998-2002 był radnym w Jaworznie, a w latach 2002-2004 wiceprezydentem tego miasta odpowiedzialnym za planowanie i inwestycje, urbanistykę, architekturę, geodezję, gospodarkę nieruchomościami oraz obsługę inwestorów. W wyborach w Jaworznie startował z listy AWS, a później - lokalnego komitetu Jaworzno Moje Miasto.

W 2004 r. został zwyciężył w uzupełniających wyborach do Senatu w okręgu sosnowieckim – zajął miejsce Adama Gierka, który został posłem do Parlamentu Europejskiego. Mandat senatora Saługa sprawował przez rok. Od 2005 r. był posłem trzech kolejnych kadencji. W trakcie pracy w parlamencie był członkiem komisji: gospodarki (w tym Podkomisji ds. Energetyki), ds. Unii Europejskiej, finansów publicznych. W 2011 r. został też członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki.

Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Jego pasją jest turystyka górska i żeglarstwo.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

Czytaj więcej