Czytasz: „Niech się PiS trzyma jak najdalej od metropolii!”

„Niech się PiS trzyma jak najdalej od metropolii!”

00:59
Marszałek Województwa Śląskiego stanowczo w sprawie wyborów zarządu metropolii.

- Bardzo się źle stanie, gdy PiS zawłaszczy metropolię. PiS walczy z samorządami, jest przeciw nim i udowodnił to kilka razy - mówi Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

To reakcja na informację, że w zarządzie metropolii miałoby się znaleźć dwóch kandydatów wskazanych przez PiS. Chodzi o dyrektora generalnego Urzędu Wojewódzkiego Adama Ostaleckiego oraz posła Jerzego Polaczka.

Zdaniem Marszałka Województwa Śląskiego dowodem na walkę rządu z samorządem jest porzucony już pomysł uniemożliwienia startu w wyborach prezydentom, wójtom, burmistrzom, jeżeli mają za sobą już dwie kadencje oraz zmiany w ustawie o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, które umożliwiają premierowi odwołanie włodarzy miast na wniosek wojewody przy stwierdzeniu niegospodarności.

- Jeżeli PiS jest przeciwko samorządom, niech się trzyma jak najdalej od metropolii - mówi marszałek Saługa. - To twór samorządowy, służący samorządom, a nie jakiejś opcji politycznej, partii czy działaniom z zewnątrz - dodaje.

"Potrzebuję partnerów do rozmów"

Wojciech Saługa zaapelował do samorządowców, żeby w czasie wtorkowej sesji metropolii wprowadzili punkt wyboru jej władz.

- Już dzisiaj potrzebujemy partnera do rozmowy o przyszłości regionu - mówi Wojciech Saługa. -  Chcę się zająć z przyszłym zarządem metropolii kompetencjami i obiektami, które są w gestii marszałka.

Spór o stanowisko przewodniczącego zarządu metropolii jego zdaniem powinien zejść na dalszy plan.

- Wybierzcie zarząd, żeby zarząd województwa i prezydenci mieli partnera do rozmów o przyszłości regionu - dodaje marszałek.

Wojciech Saługa deklaruje współpracę z zarządem metropolii nie tylko w zakresie organizacji transportu, ale także kultury, służby zdrowia oraz obiektów takich jak Park Śląski czy Stadion Śląski.

Czytaj więcej