Czytasz: Woj. częstochowskie? Kaczyński: Gdy PiS wygra wybory

Woj. częstochowskie? Kaczyński: Gdy PiS wygra wybory

Jarosław Kaczyński napisał list do mieszkańców Częstochowy.

"Szanowni Państwo,

Serdecznie dziękuję za list. Z przykrością muszę jednak potwierdzić stanowisko Pana Ministra Mariusza Błaszczaka. Pełna ocena możliwości finansowych, ale także politycznych, wyklucza przeprowadzenie tej koniecznej zmiany w najbliższym czasie. Sprawa z pewnością wróci w kolejnej kadencji, jeśli PiS wygra wybory i będzie nadal rządzić."

- to treść listu datowanego na 31 sierpnia, jaki prezes PiS Jarosław Kaczyński wystosował do Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy.

Prezydent Częstochowy pisze list do Kaczyńskiego

Sprawa województwa częstochowskiego wraca regularnie jak bumerang. Do Kaczyńskiego pisał już w tej sprawie w tym roku chociażby prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, przywołując m.in. słowa lidera PiS wypowiedziane podczas wizyty w tym mieście. Kaczyński stwierdził wtedy, że podczas tworzenia obecnego podziału województw popełniono błędy, a miasto to powinno odzyskać swoją pozycję. Mówił to w 2014 roku.

- Te deklaracje, wzmocnione przez formułowane w czasie kampanii wyborczej obietnice składane przez częstochowskich polityków PiS, rozbudziły nadzieje wielu Częstochowian na odzyskanie wojewódzkiego statusu przez nasze miasto - tak pisał w liście do prezesa PiS prezydent Częstochowy.

Tymczasem sprawa województwa częstochowskiego, pomimo, że głośna, wydaje się tkwić póki co w martwym punkcie. Na początku ubiegłego roku szef częstochowskiego okręgu PiS poseł Szymon Giżyński zapowiadał, że prace nad utworzeniem woj. częstochowskiego zakończą się jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. W kwietniu tego roku szef MSWiA Mariusz Błaszczak odpowiadając w Sejmie na pytanie posłanki PO Izabeli Leszczyny zadeklarował, że rząd nie wycofuje się z zamierzeń powołania woj. częstochowskiego, ale zrealizuje te zamierzenia w dalszej perspektywie, w kolejnej kadencji.

Zobacz list Jarosława Kaczyńskiego do Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy:

Czytaj więcej