Czytasz: Woda z kranu. Zagłębie promuje nową modę

Woda z kranu. Zagłębie promuje nową modę

Miesięcznie przechodzi setki testów. Ich wyniki dowodzą: woda z kranów u dąbrowian z sukcesem zastępuje mineralną. Tak rodzi się nowa moda.

Po co kupować butelkowaną, skoro ta z kranu w niczym jej nie ustępuje? - pytają w Dąbrowskich Wodociągach. Spółka jako jedna z pierwszych wpadła na pomysł przekonania Polaków do tego, by pod kran podstawiali swoje szklanki.

Obawiasz się? Laboratoria wodociągów zdradzają, że miesięcznie wykonują ok. 1300 oznaczeń fizykochemicznych, mikrobiologicznych i sensorycznych: - Wyniki badań jednoznacznie potwierdzają, że dąbrowska woda spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia – zapewnia spółka.

150 metrów pod ziemią

Ale to nie wszystko. Dąbrowskie Wodociągi dowodzą, że ich woda jest nie tylko bezpieczna, ale też smaczna i zdrowa: - Zawiera ok. 460 mg/l składników mineralnych i pobierana jest z ujęć głębinowych na Jurze – mówi Aleksandra Konderak, kierownik działu eksploatacji w Dąbrowskich Wodociągach. Doprecyzowuje: - Nasza woda pobierana jest ze specjalnych głębinowych studni umiejscowionych od 55 do 150 metrów pod ziemią. Dlatego jest tak bogata w składniki mineralne, m.in. wapń, magnez, potas czy sód – wylicza Konderak.

Punkty poboru dla... maratończyków

Co ciekawe, wody z kranu – taj samej, która płynie u dąbrowian - mógł teraz spróbować każdy, podczas dziesiątego, jubileuszowego Półmaratonu Dąbrowskiego, którego start miał miejsce w niedzielę. Dąbrowskie Wodociągi na trasie zainstalowały...punkty poboru wody z kranu. Nawadniać w ten sposób miało się m.in. ok. 1700 uczestników X Półmaratonu Dąbrowskiego ArcelorMittal Poland. Można ją było zabrać też do niebieskiego bidonu - prezentu od wodociągów.

Woda z kranu pojawiła się także dzień wcześniej - w sobotę - podczas kolejnej już edycji Biegu Skrzata, czyli biegowej zabawy dla najmłodszych.

Zagłębie kreuje trendy

Tym trendem podążają już kolejne miasta: Poznań z maratonem, Racibórz ze sportowymi zawodami. Dąbrowskie Wodociągi podkreślają jednak, że poszły o krok dalej i w zeszłym roku dostarczyły wodę po raz pierwszy na pustynny cross maraton.

Takie przedsięwzięcie nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie wieloletnie inwestycje w sieć wodociągową: - Pokonaliśmy długą drogę: modernizacja sieci, inwestycje we własne, głębinowe ujęcia, nowoczesne laboratorium, badające nawet smak i zapach wody. To wszystko spowodowało, że obecnie woda w Dąbrowie Górniczej niczym nie ustępuje tej w Austrii, Holandii czy Niemczech. A pod względem bezpieczeństwa może ją nawet przewyższać – mówi Andrzej Malinowski, prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Czytaj więcej