Czytasz: "Wniosek w sprawie prezes Sądu Najwyższego absurdalny!"

"Wniosek w sprawie prezes Sądu Najwyższego absurdalny!"

Katowicka konferencja zgromadziła setki przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych.

Uczestnicy konferencji prawników: wniosek ws. prezes SN – nieuzasadniony, absurdalny.
Wniosek parlamentarzystów PiS o zbadanie legalności powołania pierwszego prezesa Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf jest absurdalny, całkowicie nieuzasadniony – mówili przedstawiciele świata prawniczego, którzy w piątek spotkali się w Katowicach.

Według nich, chodzi o zdestabilizowanie sytuacji wokół SN, a w dalszej perspektywie – podważanie zasady niezależności sądownictwa powszechnego w Polsce. Wyrażali solidarność z prezes Gersdorf.

W czwartek grupa 50 parlamentarzystów PiS wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie przepisów, na podstawie których na funkcję pierwszego prezesa SN została powołana Małgorzata Gersdorf.

Katowicka konferencja pt. "Sędzia a konstytucja. Kryzys sądownictwa konstytucyjnego a rozproszona kontrola zgodności prawa z konstytucją" zgromadziła setki przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych. Jej uczestnicy zastanawiają się, czy sędzia sądu powszechnego może rozstrzygać zgodność przepisów prawa z konstytucją.

Ta kwestia jest przedmiotem debaty trwającej od dwóch dekad. Dziś temat stał się szczególnie aktualny ze względu na sytuację wokół TK – mówili uczestnicy konferencji. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela zachęcał, by na ten temat rozmawiać w kategoriach prawa, a nie polityki, w przeciwnym razie ta idea "zginie śmiercią naturalną".

Chodzi o zdestabilizowanie sytuacji!

Podobnie jak inni uczestnicy konferencji, mec. Trela odniósł się do wniosku PiS ws. prezes Gersdorf.

- Wiemy chyba dobrze wszyscy, że chodzi o zdestabilizowanie sytuacji wokół SN, a w dalszej perspektywie – podważanie zasady niezależności SN, a w ślad za SN sądownictwa powszechnego w Polsce - powiedział.

- Z tego miejsca trzeba dzisiaj jasno powiedzieć, że w świecie prawników, który jest różny - różnimy się w poglądach politycznych i prawnych – panuje jednak jednomyślność – nie ma zgody na tego rodzaju destabilizację sądownictwa w Polsce, która siłą rzeczy musi prowadzić do chaosu w wymiarze sprawiedliwości - dodał.

Prezes Gersdorf - która także przyjechała do Katowic i została przywitana owacjami na stojąco - przed konferencją niechętnie odnosiła się do wniosku PiS.

- Nie będę komentowała tego, co się dzieje, ponieważ to jest wszystko absurdalne i nie mam nic więcej do powiedzenia - powiedziała.

Pytana, czy jej zdaniem PiS "chce wprowadzić politykę do SN", odpowiedziała: "Nie wiem, proszę pytać prezesa (Jarosława) Kaczyńskiego, co chce. Na pewno coś tam chce". Oceniła, że batalia o niezawisłość sędziów trwa już od dłuższego czasu.

Wniosek PiS zupełnie nieuzasadniony?

W opinii b. prezesa TK prof. Andrzeja Zolla, wniosek PiS z punktu widzenia prawnego "zupełnie nieuzasadniony". "Odwołanie się przez ustawodawcę do regulaminu SN jest potwierdzeniem art. 173 konstytucji – władza sądownicza jest władzą odrębną i niezależną – niezależną też od władzy ustawodawczej. Wobec tego regulamin wewnętrznej pracy SN nie może być określany ustawą (...)" - powiedział prof. Zoll. Jak dodał, jest przekonany, że w Polsce trwa batalia o niezawisłość sądów i niezależność sądownictwa. "Myślę zresztą, że po to sparaliżowano TK - aby można było się swobodnie rozprawić z sądownictwem" - powiedział.

Były prezes TK podkreślił, że niezależność sądownictwa i niezawisłość sędziów to fundamentalna sprawa dla każdego obywatela. "Przecież wielu z nas ma problemy prawne i zwraca się do sądu o rozstrzygnięcie, i musi mieć pewność, że sąd podejmie decyzje w oparciu o prawo, a nie w oparciu o dyrektywę polityczną" - wskazał.

"Niech Moc będzie z wami"

Prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" witając uczestników powiedział, że konferencja ma dać narzędzia do tego, jak funkcjonować w nowej rzeczywistości prawnej i jest pierwszym, choć nie ostatnim dużym krokiem. Kilkakrotnie nawiązał do "Gwiezdnych Wojen". "Niech Moc będzie z wami" - zakończył.

Prezes Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski ocenił, że kontrola konstytucyjności, sprawowana bezpośrednio przez sądy może mieć fundamentalne znaczenie dla obrony praw i wolności obywateli. Zauważył, że w ostatnim czasie można zauważyć zmianę praktyki w tej dziedzinie – są przykłady, w których sądy bezpośrednio odwołały się do konstytucji jako podstawy rozstrzygnięć.

- Trudno przesądzać, jaki będzie wynik konferencji, ale być może będzie dominował pogląd, że każdy sąd w Polsce będzie miał prawo badać zgodność prawa z konstytucją. Wtedy będziemy mieli taką sytuację, że będziemy mieli 10 tys. trybunałów w Polsce (tylu mniej więcej jest sędziów sądów powszechnych - PAP) - powiedział z kolei prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz.

Trybunał Konstytucyjny nie funkcjonuje

Wyraził przekonanie, że na skutek ostatnich wydarzeń TK "tak naprawdę nie funkcjonuje". "Jest zagrożenie, że ta sytuacja się nie zmieni i stąd poszukiwanie i postawienie pytania, czy są inne możliwości prawne" - wskazał.

W czwartek grupa 50 parlamentarzystów PiS wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie przepisów, na podstawie których na funkcję pierwszego prezesa SN została powołana Małgorzata Gersdorf. Według wnioskodawców istnieją poważne wątpliwości, co do ich zgodności z konstytucją - chodzi o procedurę wyboru przez Zgromadzenie Ogólne sędziów SN, a także sam akt przedstawienia kandydatów prezydentowi.

Zdaniem rzecznika SN nie ma żadnych podstaw do kwestionowania prawidłowości wyboru i prawidłowości wskazania i prawidłowości powołania na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego sędzi Gersdorf.

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" wydał oświadczenie w związku ze skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego wnioskiem grupy posłów PiS dotyczącym przepisów, na podstawie których dokonywany jest wybór kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego.

W ocenie zarządu stowarzyszenia wniosek posłów PiS zmierza do zbadania przez TK prawidłowości wyboru I prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf i "jest kolejną próbą podważania autorytetu sądów".

- Uważamy, że podjęcie tych działań ma charakter polityczny i służy wyłącznie kwestionowaniu porządku konstytucyjnego, którego istotnym elementem jest pozycja I prezesa SN - oświadczyła Iustitia.

Zobacz konferencję - WIDEO:

 

Czytaj więcej