Czytasz: Wniosek paszportowy 2017 online. Gdzie wyrobić paszport?

Wniosek paszportowy 2017 online. Gdzie wyrobić paszport?

Chcesz złożyć wniosek paszportowy 2017 online? Sprawdź, gdzie możesz wyrobić paszport online i ile kosztuje wyrobienie paszportu. Tłumaczymy też, czym jest paszport tymczasowy i jak wyrobić paszport dla dziecka.

Paszport wniosek online 2017: WZÓR

Nie można złożyć wniosku o paszport online. Dlaczego? Wniosek o paszport online wykluczałby wizytę w biurze paszportowym, podczas której pobierane są odciski palców. Można natomiast sprawdzić, czy gotowy jest paszport online. Jak poprawnie wypełnić wniosek paszportowy?

Gdzie wyrobić paszport?

Na terenie całego kraju działają punkty paszportowe. Przeważnie znajdują się w urzędach wojewódzkich lub starostwach powiatowych. Jeszcze nie wiesz, gdzie wyrobić paszport? Zapytaj w urzędzie miasta lub gminy.

Cena paszportu - ile kosztuje?

Ile kosztuje paszport - na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Standardowa cena za paszport to 140 zł, jednak niektórym przysługują ulgi. Połowę tej kwoty płacą studenci, emeryci, renciści i niepełnosprawni. Co ciekawe, ulgę na paszport otrzymują również osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny.

Najniższa cena paszportu przysługuje osobom, które mają mniej niż 26 lat, uczą się oraz posiadają Kartę Dużej Rodziny, a także dzieciom niepełnosprawnym z wielodzietnych rodzin. Wszystkie takie osoby otrzymują 75 proc. zniżki (cena paszportu - 35 zł).

Paszport za darmo można otrzymać, jeśli obecny dokument ma wadę i danych z mikroprocesora nie da się odczytać. Uwaga! Za zgubienie lub zniszczenie paszportu z własnej winy trzeba słono płacić - wyrobienie nowego paszportu będzie  kosztować 3 razy więcej.

Paszport dla dziecka

Aby wyrobić paszport dla dziecka, wystarczy wizyta w biurze paszportowym jednego z rodziców lub opiekunów prawnych dziecka. Paszport dla dziecka jest potrzebny, gdy dziecko ma podróżować poza granicami Unii Europejskiej. W jej obrębie paszport dla dziecka nie jest konieczny, wystarczy dowód osobisty.

Paszport tymczasowy

Wyrobienie paszportu trwa 30 dni. W nagłych przypadkach, gdy np. musisz jechać na pogrzeb, albo masz pilny wyjazd zawodowy, możesz wyrobić paszport tymczasowy. Taką konieczność trzeba udowodnić. Paszport tymczasowy można również wyrobić, gdy w danej chwili niemożliwe jest pobranie odcisków palców (np. rany cięte lub dłoń w gipsie). 

Należy pamiętać, że paszport tymczasowy ważny jest tylko przez 12 miesięcy. Właściwy paszport biometryczny ważny jest przez 10 lat. Ponadto niektóre kraje nie wpuszczają na swoje terytorium osób, które posiadają wyłącznie paszport tymczasowy. 

Czytaj więcej