Czytasz: "Barbara Blida została zamordowana"

"Barbara Blida została zamordowana"

01:42
Włodzimierz Czarzasty w mocnych słowach w Siemianowicach Śląskich o odpowiedzialności za śmierć Barbary Blidy

- Za śmierć Barbary Blidy, Jarosławie Kaczyński i Zbigniewie Ziobro, dorwiemy was. Wcześniej czy później - mówi Włodzimierz Czarzasty

Minęło dziesięć lat od sprawy, która wstrząsnęła całą Polską. W czasie trwającego śledztwa potwierdzono jedynie, że przyczyną śmierci Barbary Blidy był strzał w klatkę piersiową. Zdaniem Włodzimierza Czarzastego w tej sprawie „wszystkie ręce zostały umyte”. Odpowiedzialnością za wydarzenia z 25 kwietnia 2007 roku obarcza rząd Prawa i Sprawiedliwości.

>> Żółta Syrenka Barbary Blidy (ARCHIWALNE ZDJĘCIA) <<

- Pani Barbara Blida została przez ludzi z tamtej pisowskiej ekipy zamordowana. Zamordowana psychicznie, zamorodwana emocjonalnie, a wreszcie ta ekipa doprowadziłą do tego, że nastąpiła śmierć - dodaje lider SLD

atmosfera strachu

Włodzimierz Czarzasty podkreśla, że nie można zapominać o panującej wówczas atmosferze. Funkcjonariusze służb bezpradonowo wykonywali polecenia. Sam lider SLD doświadczył ich interwencji.

>> Ostatnie chwile Barbary Blidy <<

- Ja to przeżyłem. To jest wejście o szóstej rano. To jest położenie rodziny: żony, dzieci na podłodze. To jest trzymanie buta na karku. Psy biegają po mieszkaniu, oficerowie szukają nie wiadomo czego i mówią: "jak podniesiesz głowę, to ci ja odstrzelimy". Do tej pory nikt mnie za to nie przeprosił. Nikt - opisuje Włodzimierz Czarzasty

Zdaniem Czarzastego podobnej atmosferze Barbarę Blidę wzywano do prokuratury i trzymano przed drzwiami po siedem godzin, przesłuchiwano bez sensu i "traktowano jak psa" tylko za to, że miała inne poglądy niż Prawo i Sprawiedliwość. 

- Nie mówię, że Zbigniew Ziobro jest bandytą i mordercą. Mówię, że doprowadził do tego w klimacie (...) zatęchłej atmosfery, która spowodowała to, że ludzie umierali - oskarża Czarzasty.

Dodatkowym zarzutem pod adresem Zbigniewa Ziobro jest umorzenie wszystkich toczących się postępowań wyjaśniających okoliczności tragicznego wydarzenia sprzed 10 lat. Platformie Obywatelskiej Czarzasty zarzuca brak zdecydowanych działań, kiedy miała możliwość skutecznego rozliczenia winnych "politycznej nagonki".  

- Mieliście możliwość pociągnięcia Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobrę, m.in. w tej sprawie do odpowiedzialności. Nie zrobiliście tego, bo byliście tchórzami - zarzuca PO Włodzimierz Czarzasty.

Przewodniczący SLD wraz z działaczami, przyjaciółmi i mężem Barbary Blidy złożył kwiaty na jej grobie w Michałkowicach.

Czytaj więcej