Czytasz: Właściciel i psy na medal

Właściciel i psy na medal

Gliwiczanin Mistrzem Europy w psich zaprzęgach!

Mistrz Europy w wyścigach psich zaprzęgów to zawodnik z Gliwic.

Mikołaj Waśkowski, student Politechniki Śląskiej ma nietypowe hobby. Jest zdeklarowanym “psiarzem”, ale jego miłość do czworonogów nie sprowadza się wyłącznie do wyprowadzania ich na spacer cztery razy dziennie. 23-letni gliwiczanin upodobał sobie wyścigi psich zaprzęgów na śniegu. Może się pochwalić kilkoma sukcesami, wśród nich ten najnowszy. Na początku lutego wraz ze swoimi psimi kompanami Mikołaj Waśkowski wywalczył  tytuł Mistrza Europy w wyścigach psich zaprzęgów na śniegu w sprincie i średnim dystansie na zawodach w Niemczech.

Zobacz galerię zdjęć z Mistrzostwa Europy w Niemczech! (fot. Jagoda Waśkowska)

Mistrzostwa Europy WSA (World Sleddog Association) w Wyścigach Psich Zaprzęgów na Śniegu 

Na początku lutego do urokliwego miasteczka w Bawarii zjechało około 200 załóg z 16 krajów Europy. W Niemczech rozegrano tegoroczne Mistrzostwa Europy WSA (World Sleddog Association) w Wyścigach Psich Zaprzęgów na Śniegu w Sprincie i Średnim Dystansie. Organizacja WSA skupia zawodników całego świata ścigających się zaprzęgami składającymi się z psów ras północnych, do których należą syberian huski, alaskan malamut, samojed i pies grenlandzki. Zawody rozgrywane są w kilku klasach zależnie od ilości i rasy psów w zaprzęgu. Reprezentacja Polski licząca 12 zawodników zdobyła w sumie 4 medale złote (z tym zdobytym przez Mikołaja) i 1 srebrny co pozwolił jej po 3 latach przerwy po raz kolejny zdobyć drużynowe złoto.

Zawodnik z Gliwic, Mikołaj Waśkowski, w tym roku wystartował w klasie 4dogs 2 z czterema swoimi najlepszymi psami grenlandzkimi: Yukonem, Nuką, Legiem i Buckiem. Start w Mistrzostwach Europy był poprzedzon regularnym treningiem począwszy od października - początkowo w warunkach bezśnieżnych a do końca stycznia już na śniegu. Sprawdzianem uzyskanej formy był udział w zawodach na Słowacji w Zubercu w edycji WSA CUP oraz w Kralikach, gdzie rozegrano MP na Śniegu. Wyniki pozwalały z nadzieją wyruszyć do Niemiec. Kilka miesięcy wytężonej pracy dało wymierne efekty. Już w pierwszym dniu rywalizacji gliwiczanin na 7-kilometrowej trasie uplasował się na pierwszym miejscu i przez następne 2 dni umacniał już tylko swoją pozycję zdobywając złoty medal i tytuł Mistrza Europy WSA 2017 w swojej kategorii.

Tym samym uzupełnił swoje największe osiągnięcia i tytuły na arenie międzynarodowej: 2009 I Wicemistrz Europy Juniorów, 2015 I Wicemistrz Świata w klasie 6dogs-2 i 2017 Mistrz Europy w klasie 4dogs-2. Tata Mikołaja - Mirek również startujący w tej samej klasie zajął ostatecznie 5 miejsce.

Ten najbardziej zaszczytny tytuł Mistrza Europy jest ukoronowaniem pasji trwającej już prawie 14 lat, która zaczęła się od zakupu pierwszego alaskan malamuta i startów w zawodach młodzików i juniorów. Początkowo był to canicross, czyli bieg z jednym psem a potem skijoring, czyli zmagania na śniegu zawodnika na biegówkach też z jednym psem. Wtedy to Mikołaj uczestniczył w pierwszej dużej imprezie międzynarodowej Mistrzostwach Świata Juniorów  IFSS organizowanych przez Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów w Jakuszycach.

W miarę upływu czasu Mikołaj zaczął marzyć o zaprzęgu z prawdziwego zdarzenia. Początkowo były dwa alaskan malamuty, potem 2 psy grenlandzkie, z którymi startował jako junior. Z czasem pojawiły sie następne psy i wspaniały sześciopsi zaprzęg z tytułem I Wicemistrza Świata w 2015 roku. Mikołaj Waśkowski jest wielokrotnym mistrzem Polski w warunkach bezśnieżnych oraz na śniegu w różnych klasach, kilkakrotnym zdobywcą Pucharu Polski.  Wraz z tatą Mirkiem wspólnie trenują z psami, razem też startują. Zaprzęgi to siła i pasja całej rodziny. W codziennych obowiązkach pomaga mama, która na zawodach zajmuje się dokumentowaniem dokonań obu swoich i innych zawodników.

Czytaj więcej