Czytasz: "Sól ziemi czarnej" na nowo. Dziś repremiera

"Sól ziemi czarnej" na nowo. Dziś repremiera

W poniedziałek w katowickim Rialcie repremiera zrekonstruowanego filmu Kazimierza Kutza "Sól ziemi czarnej". Pod patronatem Silesionu.

27 listopada odbędzie się repremiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu Kazimierza Kutza "Sól ziemi czarnej" sprzed blisko 50 lat. Kolejny film – "Perła w koronie" – w odświeżonej wersji ma być gotowy na początku przyszłego roku. Prace sfinansowano m.in. z budżetu woj. śląskiego.

- Został poprawiony i obraz, i dźwięk. Podobno film w tej nowej jakości całkowicie odbiega od tego, co mamy w pamięci z poprzedniej wersji – mówił podczas konferencji w Katowicach dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film Patryk Tomiczek. Dodał, że sam Kutz widział nową wersję i był zadowolony.

Tomiczek podkreślił, że wspomniane filmy są ważnym elementem historii regionu.

- Filmy Kutza wciąż są i będą utożsamiane z naszym regionem, jak wiadomo +Sól ziemi czarnej+ dotyczy powstań śląskich, czyli ważnego rozdziału w historii Śląska. Dlatego tak ważne było, żeby te filmy nie tylko zachować, ale żeby kolejne pokolenia oglądały je w nowej jakości – dodał Tomiczek.

Repremiera zrekonstruowanej cyfrowo wersji odbędzie się 27 listopada o godz. 18 w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Obecni będą m.in. reżyser Kazimierz Kutz, operator Wiesław Zdort oraz wszyscy żyjący aktorzy grający główne role w filmie: Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Łukaszewicz, Bernard Krawczyk oraz Andrzej Wilk.

Rozmowę z twórcami poprowadzi Kamil Durczok. Silesion objął wydarzenie swoim patronatem medialnym. 

Jak podano, samą rekonstrukcją - zarówno "Soli ziemi czarnej", jak i "Perły w koronie" - zajmowało się i zajmuje Studio Filmowe Kadr z Warszawy m.in. z inicjatywy grającego w filmach Kutza aktora Olgierda Łukaszewicza.

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa opowiadał, jak podczas spotkania z Łukaszewiczem ten był "bardzo zaniepokojony stanem kopii tych filmów".

- Bardzo poważnie oceniał, że istnieje ryzyko, że te kopie zostaną utracone, że mogą one ulec zniszczeniu, a nie ma środków na ich odtworzenie – mówił Saługa.

Dlatego – kontynuował marszałek – samorząd woj. śląskiego postanowił przeznaczyć na ten cel 200 tys. zł. Podano, że cały koszt prac to ok. 500 tys. zł – resztę sfinansowano ze środków ministerstwa kultury, środków własnych Studia Filmowego Kadr oraz środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jako pierwszy wybrano "Sól ziemi czarnej" z uwagi na zły stan oryginału. Tomiczek tłumaczył, że prace nad nim trwały kilka miesięcy. Dodał, że choć jego instytucja nie zajmuje się rekonstrukcją cyfrową filmów, to on wielokrotnie miał okazję obserwować tego typu prace.

- One wymagają wiele cierpliwości, wysiłku, ponieważ każdą klatkę pojedynczo się oczyszcza z różnych naleciałości, każda pojedyncza rysa musi być zlikwidowana, dodatkowo jest korekta barwna, dźwięku, bo na przestrzeni lat to wszystko ulega zniszczeniu – wyjaśnił.

"Sól ziemi czarnej" to film, którego premiera odbyła się w 1970 r. Jego akcja rozgrywa się podczas drugiego powstania śląskiego w sierpniu 1920 r. Gra w nim m.in. Olgierd Łukaszewicz. Muzykę skomponował Wojciech Kilar.

Jak mówiła dyrektor Muzeum Powstań Śląskich Halina Bieda, film Kutza to wizja reżyserska, poetycka dotycząca tych śląskich zrywów. Kutz – syn powstańca śląskiego - otrzymał za ten film wiele nagród m.in. Grand Prix na festiwalu w Grenoble.

Jako drugi zrekonstruowany będzie film "Perła w koronie" z 1971 r. Ten film - z Franciszkiem Pieczką, Olgierdem Łukaszewiczem i Janem Englertem w rolach głównych - to opowieść o miłości młodego górniczego małżeństwa, spleciona z historią walki polskich górników z niemieckimi właścicielami kopalni w latach 30. ubiegłego wieku.

Tomiczek wyraził nadzieję, że ta repremiera odbędzie się na początku przyszłego roku.

Zrekonstruowaną wersję obu filmów będzie w przyszłości można oglądać w kinach instytucji kultury samorządu woj. śląskiego Silesia Film, która będzie dysponować kopiami obydwu tych filmów przez najbliższe 25 lat. Jak podano, Silesia Film w ramach licencji zawartej ze Studiem Filmowym Kadr będzie uprawniona do pięciu pokazów rocznie w swoich kinach oraz jednego w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Do cyklu filmów śląskich opartych na własnych scenariuszach pochodzącego ze Śląska Kutza – obok dwóch wcześniej wspomnianych – należą także "Paciorki jednego różańca" (1979 r.). Jak podano podczas konferencji, rekonstrukcja cyfrowa tego ostatniego na razie nie jest konieczna.(PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

edytor: Paweł Tomczyk

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News
43 minut temu W kamienicy rozbił namiot. W nim hodował konopie

38-latek hodował marihuanę w centrum Częstochowy.

News
około 1 godziny temu Prognoza pogody: Jesienno-zimowa aura

Temperatura w okolicach zera. Trochę śniegu, trochę deszczu.

News
2 godzin temu Urodziła żywe dziecko. Później spaliła je w piecu

Makabryczne ustalenia z Ciecierzyna. Kobieta zabiła nie jedno, ale czwórkę noworodków?

News
2 godzin temu Roraty z Gościem Niedzielnym dla dzieci [MATERIAŁY, OBRAZKI, PIOSENKA]

RORATY Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM 2018: Materiały do pobrania i piosenka Magdy Anioł. Kiedy zaczynają się roraty 2018? Ile trwają roraty? Sprawdź, jakie materiały Mały Gość Niedzielny na roraty 2018 przygotował.

News
3 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
3 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 14.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi