Czytasz: Prezydent RP z wizytą u nas

Prezydent RP z wizytą u nas

Andrzej Duda pojawi się w rodzinnym mieście teścia i spotka się z mieszkańcami, a wcześniej weźmie udział w kardiologicznym jubileuszu w Zabrzu.

>> Aktualizacja: Wizyta Andrzeja Dudy na Śląsku. Gliwice powitają… Adriana? <<

W niedzielę 28 maja, prezydent Andrzej Duda brał udział w pielgrzymce mężczyzn w Piekarach Śląskich. W tym tygodniu znów powróci, ale tym razem odwiedzi Zabrze, a następnie Gliwice.

W Zabrzu prezydent spotkał się z mieszkańcami pod koniec listopada, wcześniej odwiedzając Rudę Śląską. Później - na początku roku był w Cieszynie, w marcu - w Siemianowicach Śląskich, a w kwietniu przyjechał do Katowic podpisać ustawę metropolitalną.

Wizyty Prezydenta Andrzej Duda w województwie śląskim. Zobacz zdjęcia:

7 czerwca - Wizyta Andrzeja Dudy w Zabrzu i w Gliwicach

Wizyta Andrzeja Dudy w środę 7 czerwca rozpocznie się od złożenia wizyty w Śląskim Chorób Serca. Prezydent weźmie udział w uroczystościach z okazji Jubileuszu XXX-lecia Inwazyjnego Leczenia Zawału Serca, obchodzonego w ramach XXIV Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej „Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu chorób serca, płuc i naczyń”.

Kolejny punkt czerwcowej wizyty prezydenta to cmentarz przy ul. św. Wojciecha. Duda złoży kwiaty na pomniku, grobie zbiorowym upamiętniającym ośmiu powstańców śląskich poległych w 1921 roku w czasie walk pod Januszkowicami i w Gliwicach. Na godzinę 18:30 zaplanowano spotkanie z mieszkańcami na pl. Krakowskim. Prezydent ma wygłosić przemówienie. Ze względów organizacyjnych wejście na plac Krakowski będzie możliwe od godz. 17.30 - wyłącznie od ul. Wrocławskiej i od ul. Akademickiej (przy fontannie).

Gliwickie wątki w rodzinie pary prezydenckiej

Z Gliwic pochodzi ojciec Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy, poeta prozaik i eseista Julian Kornhauser, który ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 5. To jeden z najbardziej znanych przedstawicieli poetyckiej Nowej Fali z lat 70. XX wieku. W 1975 roku był sygnatariuszem sławnego "Listu 59". Teść "przysporzył" zięciowi, prezydentowi Dudzie, kłopotów, podpisując list otwarty do Piotra Glińskiego, ministra kultury w rządzie PiS, przeciwko zwolnieniu Grzegorza Gaudena z funkcji dyrektora Instytutu Książki.

>> ZOBACZ FILM: OJCIEC PIERWSZEJ DAMY: POETA I ŚLĄZAK <<

fot. Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach

Z kolei, na cmentarzu w sąsiedztwie filii gliwickiego muzeum, Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, przy ulicy Poniatowskiego znajduje się grób dziadka małżonki prezydenta - Jakuba Kornhausera.

Plan wizyty Prezydenta RP Andrzeja DUdy na Śląsku 7 czerwca

Prezydent Duda w Zabrzu - 7 czerwca

godz. 15:30 Zabrze - konferencja medyczna (spotkanie zamknięte) - Śląskie Centrum Chorób Serca, ul. M. Curie-Skłodowskiej 9

Prezydent Duda w Gliwicach - 7 czerwca - spotkanie z mieszkańcami

godz. 17.30 Gliwice - Złożenie kwiatów na Grobie zbiorowym wojennym ośmiu powstańców śląskich - mieszkańców Szobiszowic, poległych w 1921 r. pod Januszkowicami i Gliwicami (Cmentarz, ul. św. Wojciecha).  

godz. 18.30 Gliwice - Spotkanie Prezydenta RP z mieszkańcami (plac Krakowski). Wejście od godz. 17.30 - wyłącznie od ul. Wrocławskiej i od ul. Akademickiej (przy fontannie). Przemówienie prezydenta.

PREZYDENT DUDA W GLIWICACH - utrudnienia w ruchu

Ze względów organizacyjnych, a także bezpieczeństwa 7 czerwca wystąpią lokalne utrudnienia w ruchu:

  • Przez cały dzień nie będzie można pozostawić samochodu na odcinku ul. Łużyckiej przy Placu Krakowskim.
  • Od wczesnych godzin porannych na ul. Zwycięstwa, na odcinku od ul. Dolnych Wałów do Rynku, po obu stronach obowiązywał będzie zakaz parkowania.
  • W godzinach od 17.00 do 18.00 zajęta zostanie część jednego pasa ruchu na ul. św. Wojciecha (na wysokości cmentarza).

Czytaj więcej