Czytasz: Dlaczego Kate i William nie odwiedzą Górnego Śląska?

Dlaczego Kate i William nie odwiedzą Górnego Śląska?

Dlaczego ominą nasz region?

Od 17 do 21 lipca para książęca, książę William wraz z małżonką księżną Kate będą podróżować po Europie. Plan zakłada wizyty w dwóch państwach - w Polsce i u naszych zachodnich sąsiadów, w Niemczech. Najpierw drugi w kolejności do tronu William i jego małżonka odwiedzą Polskę. Spotkają się z naszą parą prezydencką - Andrzejem i Agatą Dudą. Pojawią się w Warszawie 17 lipca, a drugi dzień spędzą w Gdańsku.

Brexit - prawdziwy Powód wizyty w Polsce pary książęcej?

William i Kate złożą wizyty na prośbę brytyjskiego MSZ. Rzecznik Pałacu nie wyjaśnił, czy w podróży parze będą towarzyszyć jej dzieci - trzyletni książę George i dwuletnia księżniczka Charlotte. O dacie wizyty poinformował na Twitterze Pałac Kensington.

"Książę i Księżna odbędą podróż do Polski i Niemiec 17-21 lipca, odwiedzając Warszawę, Gdańsk, Berlin, Heidelberg i Hamburg"

Lokalne media opisują wizytę pary książęcej jako kolejną podróż dyplomatyczną mającą na celu wzmocnienie stosunków Wielkiej Brytanii z kolejnymi krajami Europy w związku z Brexitem.

Wizyta Kate i Williama w Gdańsku

Wiemy już co Kate z Williamem będą robić w Warszawie, przenieśmy się zatem na wybrzeże, do Gdańska. Co ciekawe, 24 lata temu, ojciec Williama, następca tronu książę Karol odwiedził to miasto 18 maja. Przygotowania do wizyty książęcej pary trwały co najmniej trzy lata. Odbyły się tzw. wizyty studyjne. Brane były, poza stolicą, dwie lokalizacje - Kraków i Gdańsk. Wybór padł na Gdańsk. Tutaj para zobaczy i odwiedzi między innymi Europejskie Centrum Solidarności, przespaceruje się Traktem Królewskim i złoży wizytę w Teatrze Szekspirowskim. W harmonogramie uwzględniono również spotkanie z byłym prezydentem RP, Lechem Wałęsą.

Zwycięzca bierze wszystko? Nie tym razem.

19 maja: Briefing prasowy z udziałem ministra sportu i prezydenta Katowic na temat organizacji w 2019 roku Światowej Konferencji Antydopingowej.

- Chętnie pokazalibyśmy rodzinie królewskiej Katowice - nowoczesne i dynamicznie rozwijające się miasto. Zdajemy sobie jednak sprawę, że podczas najbliższej wizyty, którą pewnie dokładnie już dawno zaplanowały służby dworskie, może się to nie udać - tłumaczy Ewa Biskupska, rzecznik prasowy katowickiego magistratu. - Natomiast nieuniknione, że przedstawiciel brytyjskiej rodziny królewskiej odwiedzi Katowice przy okazji przyszłorocznego szczytu klimatycznego.

Stolica przyszłej metropolii, to miejsce gdzie odbywają się prestiżowe imprezy o zakresie co najmniej ogólnoeuropejskim. Europejski Kongres Gospodarczy, Intel Extreme Masters, mecze reprezentacji Polski np. w siatkówce i wiele, wiele innych wydarzeń. W niedalekiej przyszłości do tej listy dołączą dwa inne - Światowa Konferencja Antydopingowa w 2019 roku, a wcześniej w grudniu przyszłego roku szczyt klimatyczny ONZ. W tym drugim wypadku rozgrywka toczyła się między dwoma polskimi miastami - Katowicami i właśnie Gdańskiem. Decyzją polskiego rządu “padło” na katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek, a także całe zaplecze turystyczno-logistyczne. Jednak, w wypadku odwiedzin książęcej pary, stolica województwa tym razem przegrała. Ale kto wie, co wydarzy się w przszłości.

A Wy, co chcielibyście pokazać książęcej parze w naszym kraju?

Czytaj więcej