Czytasz: Wizjoner doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej

Wizjoner doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej

Okrążył kulę ziemską samolotem zasilanym wyłącznie energią słoneczną. Kim jest Bertrand Piccard?

Bertrand Piccard urodził się w Lozannie w 1958 roku. Pierwszy raz zrobiło się o nim głośno w 1999 roku. Wtedy wraz z Brianem Jonsem pierwszy raz okrążył ziemię balonem. Bez lądowania.

Cztery lata później rozpoczął współpracę z politechniką w swoim rodzinnym mieście. Szwajcar chciał zbudować długodystansowy samolot napędzanym energią słoneczną. Po pięciu latach odbył pierwsze loty testowe. W 2010 roku Solar Impulse 1 utrzymał się w powietrzu przez 24 godziny. To był przełom. Maszyna zasilana energią słoneczną doskonale poradziła sobie także w nocy. W 2016 roku wyruszył w kolejną podróż dookoła globu. Tym razem nie balonem, ale samolotem zasilanym wyłącznie energią słoneczną.

- Dziś musimy zmierzyć się z widmem katastrofy i po prostu zrobić coś, co do niej nie dopuści. Szukajmy spadochronu - mówił Bertrand Piccard w czasie szczytu klimatycznego w Katowicach.

Tytuł doktora honoris causa dla Bertranda Piccarda

W Gliwicach ten 60-letni innowator odbierze tytuł doktora honoris causa Politechniki Śląskiej. Uczelnia opisuje Piccarda jako człowieka, który z ogromną pasją i zaangażowaniem od lat poświęca się działaniom na rzecz ochrony klimatu i środowiska, inspiruje ludzi do zmiany postrzegania świata, a naukowców do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które mają na celu rozwój technologii przyjaznych środowisku.

Przed uroczystością dojdzie do podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska. Ma zostać utworzony we współpracy między Politechniką Śląską, Fundacją Piccarda Solar Impulse, miasto Gliwice oraz metropolię.

Fundację Solar Impulse, Bertrand Piccard powołał z żoną. Jej najnowszym przedsięwzięciem jest projekt World Alliance for Efficient Solutions. Jego celem jest znalezienie setki projektów, które będą przyjazne dla środowiska. Ale to nie jedyne założenie. Te projekty mają być także opłacalne dla przedsiębiorców.

Czytaj więcej