Czytasz: Wirus Petya atakuje. Padły systemy sprzedażowe Inter Cars

Wirus Petya atakuje. Padły systemy sprzedażowe Inter Cars

Szereg polskich firm zostało we wtorek zaatakowanych przez wirusa Petya - powiedział dyrektor biura zarządzania usługami bezpieczeństwa w Exatel Jakub Syta. Jedną z nich jest grupa Inter Cars.

Systemy sprzedażowe grupy Inter Cars przerwały działanie w wyniku zakłócenia funkcjonowania systemów teleinformatycznych, co zostało prawdopodobnie spowodowane międzynarodowym atakiem hakerskim - podała spółka Inter Cars w komunikacie.

Kolejny Cyberatak. Firmy padły ofiarą wirusa Petya

Inter Cars - atak hakerski

- W wyniku zakłócenia funkcjonowania systemów teleinformatycznych grupy kapitałowej Inter Cars nastąpiła przerwa w działaniu systemów sprzedażowych spółki i jej podmiotów zależnych. Aktualnie trwają prace zmierzające do ustalenia zakresu problemu oraz przywrócenia funkcjonalności systemów - podał Inter Cars.

W Polsce poza Inter Cars atak hakerski dotknął m.in. firmę Raben. - Szereg polskich firm zostało we wtorek zaatakowanych przez wirusa Petya - powiedział dyrektor biura zarządzania usługami bezpieczeństwa w Exatel (spółka zajmująca się infrastrukturą państwowych sieci teleinformatycznych).

Wirus Petya w Polsce? Premier uspokaja

Spółka Inter Cars jest największym dystrybutorem części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Inter Cars zadebiutował na warszawskiej giełdzie w 2004 roku.

Komunikaty Inter Cars ws. ataku hakerskiego Petya:

Atak hakerski Petya

W Polsce cyberatak "rozkręcił się mocno" po godzinie 15.00 we wtorek, kiedy zaobserwowano pierwsze przypadki.

Na środę na godz. 11:00 Premier Beata Szydło zwołała Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z atakami cybernetycznymi w Europie i w Polsce - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Wirus Petya (lub też Pety.A) odpowiedzialny jest już za atak w 2016 roku. Wtedy również spowodował awarię systemów teleinformatycznych.

Petya ransomware - komunikaty wysyłane przez wirusa:

Czytaj więcej