Czytasz: Wiosenny atak zimy
Biało nie tylko w górach. Od kilku dni Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami ... śniegu.

Od 5 do 15 cm śniegu, a w Beskidach nawet 40 cm! To zapowiedzi meteorologów. Niestety prognozy zaczynają się sprawdzać. Mieszkańców Korbielowa, Żywca oraz całego Beskidu Żywieckiego we wtorek rano przywitał biały puch.

W samym Korbielowie pojawiło się ok. 10 cm śniegu. Wysoko w górach może leżeć nawet 30 cm puchu. GOPR-owcy przestrzegają przed górskimi wyprawami. Na szlakach panują złe warunki. Niedoświadczone osoby powinny przełożyć górskie wycieczki.

Zobacz białe rejony w województwie śląskim

Źródło: korbielow.net

 

 Zima w Świnnej, Sopotni Wielkiej, Ustroniu i Szczyrku 

Zdjęcia: Facebook/Szczyrk Beskid Sport Arena

Fatalne warunki w górach


Na wysokości 1000 metrów n. p. m jest około 30 cm śniegu. Wczoraj na Babiej Górze obowiązywał I stopień zagrożenia lawinowego, niewykluczone, że dziś zostanie podwyższony – informuje Jerzy Siodłak, naczelnik beskidzkiej grupy GOPR.

- W wyższych partiach Babiej Góry, w miejscach odkładania przez wiatr jest ok. 100 cm pokrywy śnieżnej. Im wyżej tym śniegu jest więcej.

Kiepskie warunki w górach utrzymują się od kilku dni, a prognoza pogody na pewno nie jest wiosenna. Mimo fatalnych warunków pojawiają się w górach turyści.

- Przez święta ludzie wędrujący po górach dodali nam trochę pracy – mówi Jerzy Siodłak. W pierwszy dzień świąt ratownicy cztery razy interweniowali w okolicy Babiej Góry.

 

W dolinach słupek rtęci wskazuje w okolicy zera. Z powodu silnego wiatru odczuwalna temperatura jest zdecydowanie niższa. W wyższej partii gór odczuwalne jest nawet minus dziesięć. 

Czytaj więcej