Czytasz: Fontanna działa. Katowice witają wiosnę!

Fontanna działa. Katowice witają wiosnę!

W pierwszy dzień wiosny uruchomiono fontannę na Rynku. Odbędzie się także happening "Przyłącz się" a dla młodych katowiczan przygotowano gry edukacyjne.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody w Katowicach połączono z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. Na Rynku przygotowano atrakcję dla małych i dużych. Kwiaciarki powoli wystawiają kwiaty, a wieczorem zaświecą neony. 

21 marca do godziny 12.30 organizatorzy zachęcają do wspólnej zabawy i wzięcia udziału w grach edukacyjnych. Wydarzenie zakończy się happeningiem „Przyłącz się!”.  Uruchomienie fontanny na Rynku w Katowicach zainaugurowało święto wody.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Tematem obchodów Światowego Dnia Wody jest "Woda i ścieki". Dlaczego ścieki? Zmiany klimatu, wzrost liczby ludności i rozwój gospodarczy wymagają dalekowzrocznych rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Poprawa gospodarki wodno-ściekowej oznacza poprawę zdrowia ludzi i  ekosystemów oraz przyczynia się do osiągania celów zrównoważonego rozwoju.

– Zbudowaliśmy w Katowicach nowoczesne oczyszczalnie ścieków, ponieważ wiemy, że jest to inwestycja nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń. Kładziemy w Katowicach duży nacisk na edukację - już od najmłodszych lat uczymy dzieci, że oszczędzanie wody jest korzystne dla nas wszystkich – podkreśla prezydent Katowic Marcin Krupa.

>> KIEDY WRÓCĄ PALMY NA KATOWICKI RYNEK? <<

Skąd się bierze woda w kranie? Co dzieje się z nią po użyciu?

Światowy Dzień Wody poprzedzi cykl zajęć edukacyjnych w katowickich szkołach, które uczestniczyć będą w obchodach Światowego Dnia Wody. Uczniowie obejrzą film „Giga” oraz samodzielnie zaprojektują i wykonają specjalne szablony z motywem nawiązującym do tematyki tegorocznych obchodów.

Podczas wydarzenia na Rynku, uczestnicy będą odbijać przygotowane szablony na bawełnianych torbach na zakupy i flagach. Torby będzie można zabrać na pamiątkę i spożytkować dla dobra środowiska.

– Czysta woda jest niezbywalną wartością, o którą trzeba zabiegać i dbać. Świętujmy i uczmy się dlaczego warto zachować zasoby czystej wody dla nas i przyszłych pokoleń – komentuje Jacek Bożek, lider Klubu Gaja.

Światowy Dzień Wody jest współorganizowany przez Klubu Gaja, Miasto Katowice, Zakład Zieleni Miejskiej, Katowickie Wodociągi S.A. i Katowicką Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną.

Czytaj więcej