Czytasz: William i Kate już w Polsce (ZOBACZ PLAN WIZYTY)

William i Kate już w Polsce (ZOBACZ PLAN WIZYTY)

Rozpoczynająca się trzydniowa wizyta pary książęcej w Polsce jest ich pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej.

W poniedziałek po godz. 13.30 w Warszawie wylądował samolot z księciem i księżną Cambridge Williamem i Kate na pokładzie. Para książęca spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, odwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego, a w Gdańsku - Europejskie Centrum Solidarności.

fot. Maciej Biedrzycki/KPRP

Dlaczego Kate i William nie odwiedzą Górnego Śląska?

Parę książęcą przywitają: szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott oraz ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

Zobacz zdjęcia z przylotu Williama i Kate do Polski:

fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Rozpoczynająca się w poniedziałek trzydniowa wizyta pary książęcej w Polsce jest ich pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwszą poza krajami Wspólnoty Narodów, w której biorą udział ich dzieci, książę George i księżniczka Charlotta.

William i Kate w Polsce. Gdzie zamieszkają?

W Warszawie William i Kate wraz z dziećmi zamieszkają w Belwederze, który został przystosowany do obecności dzieci. Do ich dyspozycji, co widać na zdjęciach zamieszczonych na Twitterze Kancelarii Prezydenta, są drewniane zabawki, m.in. samolot, wózek dla lalek i małe tipi. W ogrodach Belwederu postawiono zjeżdżalnie.

 

Plan wizyty księcia Williama i księżnej Kate w Polsce

William i Kate w Polsce - plan wizyty - poniedziałek 17 lipca

William i Kate w poniedziałek zostaną podjęci przez Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim. Ok. godz. 15.15 zaplanowano spacer po Krakowskim Przedmieściu - William i Kate przejdą od Pałacu Prezydenckiego pod pomnik Adama Mickiewicza - dla warszawiaków będzie to okazja do spotkania z brytyjskimi gośćmi.

Obie pary książęca i prezydencka udadzą się potem do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkają się z weteranami. Para książęca weźmie też udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire. Wieczorem odbędzie się przyjęcie, na którym książę William wygłosi przemówienie.

William i Kate w Polsce - plan wizyty - wtorek 18 lipca  

Drugi dzień wizyty William i Kate spędzą w Gdańsku. Para książęca odwiedzi teatr szekspirowski, a także Europejskie Centrum Solidarności; złoży również wieńce pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniającym bohaterstwo polskiej Solidarności. Planowane jest spotkanie z b. prezydentem Lechem Wałęsą. Wcześniej tego dnia William i Kate odwiedzą były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie.

William i Kate w Polsce - plan wizyty - środa 19 lipca   

Wizyta pary książęcej zakończy się w środę prywatnym spotkaniem w Belwederze z parą prezydencka. Następnie Kate i William udadzą się do Berlina.

Program pobytu Williama i Kate w punktach

 • godz. 14.05 Powitanie Pary Książęcej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Małżonkę Agatę Kornhauser- Dudę
 • godz. 14.10 Spacer Par po ogrodach Pałacu Prezydenckiego
 • godz. 14.15 Śniadanie wydawane przez Prezydenta RP i Małżonkę z okazji wizyty Pary Książęcej
 • godz. 15.15 Pożegnanie Pary Książęcej przez Parę Prezydencką (Dziedziniec Pałacu Prezydenckiego)
 • godz. 15.18 Spacer Pary Książęcej pod pomnik Adama Mickiewicza
 • godz. 15.45 Wizyta Prezydenta RP i Małżonki oraz Pary Książęcej w Muzeum Powstania Warszawskiego
 • godz. 20.00 Udział Prezydenta RP i Małżonki oraz Pary Książęcej w przyjęciu wydawanym przez Ambasadę Brytyjską z okazji Urodzin Królowej Elżbiety II (Łazienki Królewskie)

Wtorek, 18 lipca:

 • wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Stutthof,
 • spotkanie w ECS z Lechem Wałęsą
 • złożenie wieńca pod pomnikiem Poległym Stoczniowców

Środa, 19 lipca:

 • spotkanie w Belwederze z parą prezydencką

Czytaj więcej