Wojewoda Jarosław Wieczorek zdecydował wczoraj po godz. 16, że pl. Szewczyka zmieni nazwę na Lecha i Marii Kaczyńskich.
Wilhelm Szewczyk w ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemupodlega ustawie dekomunizacyjnej i nie może być patronem ulic czy placów.
Według IPN Wilhelm Szewczyk to publicysta, pisarz, krytyk literacki, działacz partii komunistycznej w okresu PRL, członek wojewódzkich władz PZPR w Katowicach.
Urodził się 5 stycznia 1916 r. w Czuchowie. Zadebiutował literacko na łamach czasopisma „Kuźnica” w 1935 r., związanego z ruchem narodowo–radykalnym, którego był zwolennikiem. Od 1939 r. pracował jako kierownik działu literackiego Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach.
10 października 1940 r. został wcielony do Wehrmachtu i służył w 49. batalionie piechoty 158. dywizji, walcząc na froncie wschodnim, gdzie był ranny, i we Francji. Po proteście przeciw przyznaniu przez władze niemieckie Volkslisty nr III, został prawdopodobnie aresztowany 1942 r. i osadzony w więzieniu w Katowicach, skąd wedle własnych relacji zbiegł w trakcie przepustki i do końca wojny ukrywał się na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
Po zakończeniu II wojny światowej powrócił do Katowic, gdzie rozpoczął pracę w Wydziale Informacji i Propagandy Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Do jego zadań w tamtym okresie należało między innymi redagowanie propagandowych materiałów. Po dwóch miesiącach został zatrudniony w Rozgłośni Śląskiej Polskiego Radia.
Początkowo związał się politycznie z prokomunistycznym Stronnictwem Demokratycznym. Z rekomendacji tego ugrupowania wszedł w skład Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach (formalnie reprezentował w niej Związek Zawodowy Literatów Polskich).
W czerwcu 1947 r. wstąpił do komunistycznej PPR. W latach 1945-1950 Wilhelm Szewczyk był redaktorem naczelnym tygodnika „Odra”. W latach 1947-1951 sprawował także funkcję kierownika literackiego Teatru Śląskiego w Katowicach.
22 grudnia 1949 r. został wydalony (tymczasowo) z PZPR w ramach akcji czyszczenia partii z przedwojennej inteligencji i działaczy endeckich. W pierwszej połowie lat 50. Wilhelm Szewczyk był inwigilowany przez UB jako „reakcjonista”, „klerykał”, „nacjonalista” oraz „separatysta śląski”. W listopadzie 1956 r. zapadła ostateczna decyzja o zaniechaniu jego rozpracowania. Aparat bezpieczeństwa uznał bowiem, że był w pełni „lojalny wobec ustroju”.
Nie przeszkadzało to w pełnieniu przez niego w latach 1952-1956 funkcji dyrektora Studium Teatralnego w Katowicach. Współpracował też stale z pismem kulturalnym o socrealistycznym profilu – „Śląskiem Literackim”. Następnie był redaktorem naczelnym czasopisma „Przemiany” (1956-1957), należącego do nurtu popaździernikowej „odwilży”, a po jego likwidacji redaktorem działu kultury w organie KW PZPR w Katowicach – „Trybunie Robotniczej” (1957–1961). Wreszcie jako redaktor naczelny kierował dwutygodnikiem kulturalnym „Poglądy” (1962–1983), zajmującym proreżimowe stanowisko w kwestiach polityczno-kulturalnych.
Od 28 marca 1960 r. ponownie został działaczem PZPR. Od 5 marca 1971 r. był członkiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach, a w latach 1980–1981 członkiem Egzekutywy KW PZPR w Katowicach.
Z ramienia PZPR zasiadał także w sumie przez ponad dwadzieścia lat w Sejmie PRL: w latach 1957-1965 oraz 1969-1985 (II, III, V, VI, VII i VIII kadencja). W wyborach czerwcowych 1989 r. bezskutecznie startował do Senatu jako kandydat formalnie niezależny, w rzeczywistości popierany przez PZPR.
Zmarł 8 czerwca 1991 r.
Farmaceuta handlował narkotykami i sterydami
Policja szuka 42-letniego Adriana Barona
„Coś” z tym Muzeum jest nie tak!
Nowa figurka stanęła na Szlaku Śląskiej Godki!
Sosnowiec: Utknęła w jednym z boksów. Mogła spłonąć żywcem
Rybnik: Kolejne nazwy ulic zmienione
Wprowadzone ustawą dekomunizacyjną zmiany nazw ulic budzą wątpliwości i pytania mieszkańców.Pomysłów było kilka. "Zdekomunizowana" tyska ulica zmieni nazwę
Od początku było jednak jasne – zmiana ma wprowadzać jak najmniej komplikacji.Plac Kaczyńskich już nie tylko na papierze [AKTUALIZACJA]
W Katowicach pojawiła się pierwsza tabliczka. Wkrótce następne.Szewczyk znika nie tylko z Katowic. Tam będzie były radny PiS
To kolejna decyzja wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną.W poniedziałek przed południem do jednej z kamienic w gliwickiej dzielnicy Szobiszowice weszli kryminalni.
Mężczyzna pokłócił się wczoraj z rodziną
Gorzelik bije na alarm. Dyrektor Muzeum odpowiada… po dwóch dniach.
„Geld” po śląsku oznacza pieniądze, zatem od początku wiedzieliśmy, że ten bohater szlaku musi stanąć przed naszym oddziałem."
Policjanci z poświęceniem uratowali kobietę z pożaru
Na miejscu pracuje kilka zastępów straży i samoloty gaśnicze
Durczok: Za chwilę Was na taczkach wywiozą
Kolejne Tąpnięcie na Śląsku. Zatrzęsło w Gliwicach, Bytomiu i Katowicach [AKTUALIZACJA]
W Katowicach powstał komis rzeczy wyjątkowych
Wojewoda mówi „sprawdzam”. Odwołają burmistrza Czeladzi?
Durczok dziękuje Kaczyńskiemu!